fot. PAP/Marcin Obara

Jest doniesienie do prokuratury ws. niegospodarności dwóch stadnin

Do prokuratury trafiło zawiadomienie w sprawie niegospodarności i niewłaściwego nadzoru weterynaryjnego nad stadniną w Janowie Podlaskim i Michałowie. Poinformował na konferencji prasowej minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

Szef resortu rolnictwa powiedział, że odwołanie prezesów tych stadnin było zasadne, a decyzja taka powinna zostać podjęta jeszcze w poprzedniej kadencji. Dodał, że hodowla koni arabskich w stadninie nie przynosiła zysku.

Minister Krzysztof Jurgiel podkreślił, że nieprawidłowości wykazała już kontrola NIK przeprowadzona w 2014 r.

Kontrola wykazała w szeregu punktach niegospodarność. Jak również niewłaściwe gospodarowanie środkami finansowymi, budynkami, a więc tym co nazywamy majątkiem spółek. Przedstawiono kolejne konkretne zalecenia dla spółek i dla agencji nieruchomości rolnych. Niestety z niejasnych dla mnie względów nie było to realizowane. Ponadto skierowano – jeśli chodzi o spółkę Janów2 – wnioski do prokuratury w zakresie złego gospodarowania majątkiem Skarbu Państwa – mówił minister.

Szef resortu rolnictwa podkreślił również, że wyniki kontroli CBA są bardzo niekorzystne dla zarządów spółek i pracowników nadzoru właścicielskiego.

Co więcej dodał, że hodowla koni arabskich w stadninie według kontroli w 2013 r. wykazała stratę na sumę miliona złotych. Wynik dodatni spółek – jak mówił minister – miał pochodzić z innej działalności m.in. hodowli bydła mlecznego czy zbóż.

RIRM

drukuj