Ustawa o restrukturyzacji zadłużenia gospodarstw rolnych

Resort rolnictwa wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rolników. Do końca czerwca ma zostać uchwalona ustawa o restrukturyzacji zadłużenia gospodarstw rolnych – poinformował minister Krzysztof Jurgiel.

Projekt ustawy o restrukturyzacji zadłużenia gospodarstw rolnych przewiduje różne formy pomocy. To m.in. udzielane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dopłaty i pożyczki, które pozwolą na restrukturyzację, a nawet spłatę zadłużenia. Możliwe jest także przejęcie długu przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

– Ta ustawa wychodzi naprzeciw właśnie tym gospodarstwom, które jednak nie mogą być w likwidacji czy upadłości, muszą być w stanie takiego zagrożenia, kiedy jeszcze można takie działania podjąć – podkreśla Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Jak wskazuje minister Krzysztof Jurgiel, pomoc obejmuje tych producentów, którzy działalność rolniczą prowadzili przez okres minimum trzech lat przed dniem utraty zdolności do obsługi zadłużenia.

– W celu uzyskania tej pomocy należy opracować plan restrukturyzacji, który jest opracowany w uzgodnieniu z dyrektorem wojewódzkiego ośrodka doradztwa rolniczego – akcentuje minister.

W planie takim określona ma zostać kwota kredytu lub pożyczki niezbędna do odzyskania płynności finansowej.

– Kredyt udzielany jest na 5 lat w wysokości do 5 mln zł. Oprocentowanie należne bankowi jeśli chodzi o podmiot to kredytobiorca płaci do dwóch procent – wskazuje Krzysztof Jurgiel.

Prace nad projektem trwały od ponad pół roku.

– On jest właśnie po wszelkich uzgodnieniach. Jest skierowany na Radę Ministrów, uzgadniany był ze wszystkimi organizacjami, które funkcjonują w rolnictwie i część postulatów została przyjęta – mówił minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Ustawa ma być uchwalona jeszcze w czerwcu bieżącego roku.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl