fot. wikipedia

Marszałek Sejmu: wotum nieufności wobec ministra rolnictwa na następnym posiedzeniu Sejmu

Marszałek Marek Kuchciński poinformował dziś, że podjął decyzję o skreśleniu z porządku obrad Sejmu wniosku o wotum nieufności wobec ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela. Dodał, że debata w tej sprawie odbędzie na następnym posiedzeniu Sejmu. Według wcześniejszych planów Sejm miał się zając wnioskiem dziś po popołudniu.

Wniosek o odwołanie Krzysztofa Jurgiela złożył klub PSL 24 czerwca bieżącego roku. Oprócz posłów PSL-u podpisali się także politycy Platformy Obywatelskiej. Ministrowi zarzucono m.in. „skandaliczną” ustawę o sprzedaży ziemi oraz podwyższenie wieku emerytalnego dla rolników.

PSL wskazuje także na liczne zmiany kadrowe w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, po których, jak oceniono, „powstał problem z odpowiednią kadrą kierowniczą oraz poważne kłopoty z systemem służącym do obsługi wniosków rolników, przez co zagrożona jest wypłata pieniędzy dla rolników”. PSL zwraca uwagę na zmiany kadrowe w stadninie koni arabskich w Janowie Podlaskim, które wywołują chaos organizacyjny i stawiają pod dużym znakiem zapytania jej przyszłość. Ludowcy mówią także o zaniedbaniach w zwalczaniu afrykańskiego pomoru świń.

Według Krzysztofa Jurgiela wniosek o jego odwołanie to sprawa polityczna.

Jest to partia opozycyjna, która podejmuje różne działania, żeby zaistnieć przy tak niskich notowaniach – powiedział PAP minister Jurgiel.

Jak dodał, podczas sejmowej debaty poinformuje o doniesieniach złożonych do organów ścigania, które pokażą „prawdziwe oblicze PSL”.

Sejmowa Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi negatywnie zaopiniowała dziś wniosek o wotum nieufności wobec ministra Jurgiela.

PAP/RIRM

drukuj