fot. PAP/Marcin Obara

K. Jurgiel zapowiada zmiany w prawie w związku z ASF

Zmiany w prawie i program rekompensat – m.in. takie działania w związku z ASF zapowiada Minister Rolnictwa Krzysztof Jurgiel. Wczoraj z jego udziałem odbyło się pierwsze posiedzenie Międzyresortowego Zespołu ds. łagodzenia skutków związanych z wystąpieniem Afrykańskiego Pomoru Świń.

W trakcie spotkania omawiano propozycje działań wszystkich służb w celu wzmocnienia kontroli przemieszczania świń i produktów z wieprzowiną, a także miejsc sprzedaży i obrotu tych produktów.

W rozmowie z redakcją informacyjną Radia Maryja minister rolnictwa i rozwoju wsi zaznaczył, że zostaną wprowadzone obowiązkowe świadectwa weterynaryjne dla świń, a także mandaty karne dla osób nielegalnie przewożących dziki.

– Wprowadzamy świadectwa weterynaryjne dla zwierząt i zmieniamy sposób karania sądowego na mandaty. Zmieniamy też prawo, aby lekarz weterynarii mógł decyzją zobowiązać koła łowieckie do redukcji dzików, bo to też jest problem, który w Polsce nie został rozwiązany. Następną sprawą są skutki ekonomiczne tego wszystkiego. Chcemy przygotować program, który będzie ewentualnie w jakimś sensie rekompensował te wszystkie straty w wynikłe z położenia danej hodowli w obszarze zagrożonym – powiedział Krzysztof Jurgiel.

Szef resortu rolnictwa za konieczne uznaje też przyspieszenie redukcji populacji dzików do wymaganego przez Unię Europejską poziomu 0,5 dzika/km kw.

Międzyresortowy Zespół ds. łagodzenia skutków związanych z wystąpieniem ASF został powołany 11 sierpnia br.

Dotychczas w Polsce zanotowano 13 ognisk afrykańskiego pomoru świń – ostatnie stwierdzono w gospodarstwie w gminie Leśna Podlaska w województwie lubelskim.

RIRM

drukuj