Uroczystości pogrzebowe śp. Piotra Jani

W Szczecinie odbędą się dziś uroczystości pogrzebowe wojewody zachodniopomorskiego Piotra Jani. Zmarł on w niedzielę w Zabrzu. Miał 64 lata. O godz. 12.00 w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba sprawowana będzie Msza św. żałobna w intencji zmarłego. Chwilę wcześniej w całym województwie zabrzmią syreny alarmowe, by uczcić pamięć wojewody.

Po Mszy św. około godziny 13.30 sprzed kościoła wyruszy kondukt z ciałem zmarłego. Piotr Jania spocznie w alei zasłużonych na Cmentarzu Centralnym.

Mieczysław Jurek, przewodniczący NSZZ „Solidarność” regionu zachodnio-pomorskiego, wspomina w rozmowie z redakcją informacyjną Radia Maryja, że Piotr Jania był człowiekiem dialogu. To dzięki niemu najwyższe władze państwowe zaczęły interesować się regionem zachodniopomorskim – zaznacza Mieczysław Jurek.

Był on człowiekiem po pierwsze propaństwowym, prawicowym, zawsze martwiącym się o miasto Szczecin i o region szczeciński. Jako wojewoda mógł się świetnie w tym realizować. To jego zasługą jest to, że Szczecin zaczęły odwiedzać ważne osoby jak ministrowie, premierzy czy prezydent. To na jego zaproszenie było takie zainteresowanie naszym regionem i to szło w bardzo dobrym kierunku. To mu poczytuję za ogromny sukces i lokalny patriotyzm. Strasznie się stało, jak się stało, ale nie znane są wyroki boskie – mówi Mieczysław Jurek.

Piotr Jania urodził się w 1952 r. w Szczecinie. Od niemal 40 lat związany był z portem szczecińskim – był m.in. szefem Wolnego Obszaru Celnego i wiceprezesem Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.

W latach 80. Piotr Jania działał w „Solidarności”. Był autorem i redaktorem podziemnego pisma „CDN” i kolporterem wolnościowych wydawnictw, a w 1988 r. współorganizował strajk w porcie szczecińskim.

Za działalność w opozycji niepodległościowej w 2008 r. został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl