ONZ: 130 mln osób potrzebuje pomocy humanitarnej

130 mln osób poszkodowanych w konfliktach zbrojnych, wojnach, katastrofach naturalnych czy prześladowaniach potrzebuje pomocy humanitarnej – alarmuje Organizacja Narodów Zjednoczonych. W piątek obchodzony jest Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej.

Został on ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2008 r. Wybór tej daty ma związek z tragicznym zdarzeniem, do którego doszło 19 sierpnia 2003 r., kiedy to 22 pracowników humanitarnych zginęło wskutek wybuchu bomby w siedzibie ONZ w Bagdadzie, stolicy Iraku.

130 milionów ludzi potrzebuje pomocy humanitarnej. Gdyby mieszkali w jednym kraju, byłoby to pod względem wielkości 10. państwo na świecie” – pisze sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun w specjalnym oświadczeniu.

Hasło tegorocznego Światowego Dnia Pomocy Humanitarnej „One Humanity” – jak wskazuje Ban Ki Mun – oznacza, że „powinniśmy się zjednoczyć w imię wspólnego człowieczeństwa i pokazać, że nie pozostawimy nikogo bez pomocy”.

Sekretarz Generalny ONZ apeluje o solidarność i podkreśla, że jeszcze nigdy tak wielu ludzi na raz nie było ofiarami długotrwałego ubóstwa, katastrof naturalnych lub wojen.

Ale ważniejsi od statystyk są ludzie, którzy kryją się za liczbami. Ludzie (…), którzy nie mają wystarczających środków do życia i codziennie muszą dokonywać niemożliwych wyborów. To rodzice, którzy muszą wybierać między tym, czy nakarmić, czy wyleczyć swoje dziecko, dzieci, które muszą wybierać między szkołą a pracą zarobkową i rodziny, które muszą wybierać między pozostaniem w bombardowanym mieście a niepewnym losem uchodźcy” – podkreśla Ban Ki Mun.

Z okazji tegorocznego dnia Polska Akcja Humanitarna, która od prawie 25 lat angażuje się w pomoc ofiarom konfliktów zbrojnych i klęsk żywiołowych, zaprasza do Krakowa na wystawę zdjęć Macieja Moskwy „Syria: odcięci przez wojnę”. Wystawa będzie czynna od piątku do 7 września na Pl. Wolnica na Kazimierzu.

W piątek, między godz. 10.00 a 17.00 PAH organizuje dzień otwarty. Pracownicy misji PAH będą udzielali na Facebooku odpowiedzi na pytania internautów związane ze specyfiką pracy humanitarnej i sytuacją potrzebujących.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl