fot. flickr.com

Darmowe porady prawne

Od początku nowego roku na terenie całego kraju można skorzystać z darmowych porad prawnych. Jest to możliwe dzięki wejściu w życie ustawy z 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej, przygotowanej w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Na terenie całej Polski funkcjonuje ponad 1500 punktów, w których profesjonaliści, m.in. adwokaci oraz radcy prawni świadczą pomoc prawną.

– Nasza pomoc prawna ma się skupiać głównie na zapoznaniu się z problemem prawnym danej osoby i wskazaniu jej rozwiązania prawnego. Gdy jej problem prawny musi się zakończyć na drodze sądowej, to naszym obowiązkiem tutaj jest pomoc w sporządzeniu wniosku o zwolnienie z kosztów sądowych, o ustanowienie pełnomocnika z urzędu – zwraca uwagę Małgorzata Kwerka, radca prawny.

Z bezpłatnej pomocy prawnej mogą korzystać m.in. ludzie młodzi do 26 roku życia czy też seniorzy po ukończeniu 65 lat. Ale nie tylko.

– Mogą również skorzystać osoby, które posiadają Kartę Dużej Rodziny, czyli Kartę Trzy Plus. Mogą również skorzystać osoby, które są klientami ośrodków pomocy społecznej: MOPS-ów i GOPS-ów. Mogą również skorzystać z pomocy weterani wojenni, kombatanci oraz osoby, które zostały w wyniku jakichś klęsk żywiołowych w postaci powodzi, osuwisk lub innych nieszczęśliwych wypadków poszkodowane – dodał Roman Wcisło, Etatowy Członek Zarządu Powiatu Wielickiego.

Z nieodpłatnej pomocy prawnej można korzystać w przeciętnym wymiarze 5 dni w tygodniu przez co najmniej 4 godziny dziennie. Jest to możliwe dzięki współpracy rządu, samorządów, a także organizacji pozarządowych.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj