Wakacyjna Akcja Caritas

Ruszyła „Wakacyjna Akcja Caritas”. Kilkadziesiąt tysięcy dzieci w Polsce będzie mogło skorzystać z letniego wypoczynku w górach, nad morzem i na Mazurach.

W wakacyjną akcję włączają się wszystkie diecezjalne Caritas w Polsce, które organizują wypoczynek letni dla dzieci i młodzieży z rodzin, których nie stać na wyjazd. Jak poinformował dyrektor Caritas ks. Marian Subocz na kolonie wyjeżdżają dzieci – podopieczni świetlic socjoterapeutycznych i parafialnych oraz młodzież objęta programem „Skrzydła”, dla których wyjazd poza miasto lub wieś bez wsparcia finansowego nie jest możliwy.

Z najnowszego raportu UNICEF wynika, że miliony dzieci w najbogatszych krajach świata żyją w ubóstwie. Ponad 13 milionów dzieci krajów Unii Europejskiej nie ma dostępu do podstawowych dóbr niezbędnych do prawidłowego rozwoju. W Polsce jest ich milion. Jak powiedział ks. Subocz to smutne dane, dlatego od kilkunastu lat staramy się zorganizować dzieciom bezpieczny i atrakcyjny wypoczynek.

Co roku Caritas organizuje kolonie dla około 39 tys. dzieci i młodzieży. Caritas dysponują 51 ośrodkami kolonijnymi, w których jest ponad 5 tysięcy miejsc. Na potrzeby tej akcji wypożyczanych jest około 100 ośrodków wczasowych.

Akcja finansowana jest między innymi z Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, darowizn indywidualnych sponsorów i darczyńców, zbiórek diecezjalnych oraz dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Wakacyjna Akcja Caritas jest jednym z największych przedsięwzięć podejmowanych w okresie letnim przez Caritas w Polsce.

.

Udział w niej biorą dzieci z rodzin, których nie stać na wyjazd wakacyjny, a dzięki Caritas mogą wyjechać nad morze, na Mazury i w góry. Koloniści poznają kraj bawiąc się i ucząc wielu umiejętności, których nie mogłyby zdobyć zostając w miastach lub na wsiach.

Pobyt wakacyjny trwa przeciętnie dwa tygodnie. Zorganizowany jest w ośrodkach posiadających uprawnienia do realizacji tego typu form wypoczynku. Kadra pedagogiczna, wolontariusze przechodzą wcześniej szkolenia z zakresu prowadzenia zajęć aktywizujących, kursy pierwszej pomocy, rozwiązywania konfliktów rówieśniczych itd.  Warto przypomnieć, że aby wysłać dziecko na kolonie z Caritas, wystarczy zgłosić się do swojej parafii lub diecezjalnej Caritas.

drukuj

Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl