Czy dentobusy rozwiążą problem próchnicy u dzieci?

Już niedługo do tych szkół, w których nie ma gabinetów stomatologicznych dojeżdżać będą dentobusy. Ministerstwo Zdrowia kupiło szesnaście takich pojazdów. Po jednym na każde województwo. Czy rozwiążą one problem próchnicy u dzieci?

Od wielu lat po Polsce jeżdżą krwiobusy i mammobusy. Do ich widoku przyzwyczailiśmy się.

W mammobusie realizowane są świadczenia w zakresie profilaktyki raka piersi etapu podstawowego, czyli krótko mówiąc jest wykonywane badanie mammograficzne – mówi Edyta Posłuszna z wielkopolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Już niedługo do krwiobusów i mammobusów dołączą dentobusy. Ministerstwo Zdrowia kupiło szesnaście takich pojazdów. Po jednym na każde województwo.

To początek programu, ale jak wyjaśnia poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Ostrowski, jeśli program się sprawdzi w najbliższej przyszłości dentobusów będzie więcej.

Co za problem, żeby znaleźć pieniądze, żeby to nie jeden dentobus, a dwa lub trzy jeździły po województwie. Zaczynamy program. Chcemy zobaczyć jak to będzie wyglądało – podkreśla Krzysztof Ostrowski poseł PiS.

Na razie pieniędzy starczyło na zakup szesnastu dentobusów. Trwa konkurs na operatora. Narodowy Fundusz Zdrowia szuka stomatologów, którzy chcieliby leczyć małych pacjentów w mobilnych przychodniach.

Trwa postępowanie konkursowe. Powinno się ono zakończyć w najbliższych dniach. Jeśli zostanie wyłoniony operator dentobusu, to wyjedzie on na wielkopolskie drogi zaraz po świętach Wielkiej Nocy – tłumaczy Jacek Bartkowiak z wielkopolskiego oddziału NFZ.

W Wielkopolsce z usług szkolnego dentysty można korzystać w 62 szkołach. Tam, gdzie nie ma gabinetów stomatologicznych dojedzie dentobus.

Założenie jest takie, aby te pierwsze miejsca, jakie odwiedzi dentobus to były albo małe, wiejskie szkoły albo też domy dziecka, ośrodki szkolno- wychowawcze – wskazuje Jacek Bartkowiak.

Z badań wynika, że w naszym kraju ponad 90 procent dorosłych Polaków ma próchnicę. Chore, zaniedbane zęby mogą być przyczyną wielu poważnych kłopotów zdrowotnych.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl