fot. PAP/Sebastian Borowski

Projekt ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta jest już gotowy

Minister zdrowia poinformował, że projekt ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta jest już gotowy. Dokument trafi pod obrady rządu.

Ustawa o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta zawiera nowe rozwiązania dla służby zdrowia w Polsce. Dokument oznacza zmianę filozofii w ramach działania systemu opieki zdrowotnej.

– Głównym elementem rozliczeniowym, jeżeli chodzi o działanie systemu opieki zdrowotnej, będzie jakość świadczonych usług. Ona ma kluczowe znaczenie, ponieważ definiujemy ją również zupełnie na nowo – wskazuje minister Adam Niedzielski.

Od teraz jakość będzie postrzegana nie tylko w kategoriach klinicznych. Ustawa wprowadza dwa dodatkowe elementy.

– Najważniejszym elementem, który się pojawia, jest perspektywa pacjenta. W jakości będziemy również oceniali i przyjmowali wskaźniki mówiące o komforcie pacjenta, o jego traktowaniu, o tym, jak z jego punktu widzenia oceniana jest usługa medyczna – mówi szef resortu zdrowia.

Tutaj oceniane będzie, obok traktowania pacjenta, także jego wyżywienie czy informowanie o aktualnym stanie zdrowia. Kolejnym elementem zawartym w ustawie będą parametry dotyczące oceny zarządzania. Szef resortu wskazuje, że dokument jest podbudową na zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia w Polsce. Podkreśla też rolę Narodowego Funduszu Zdrowia w realizacji założeń ustawy.

– Projektowana ustawa zakłada, że płatnik narodowy będzie gwarantował odpowiednią jakość udzielanych świadczeń. W NFZ będzie odbywała się akredytacja podmiotów, czyli będziemy kwalifikowali podmioty do udzielania świadczeń po to, aby pacjent mógł oczekiwać, że narodowy płatnik finansuje świadczenia na najwyższym poziomie – wyjaśnia p.o. prezesa NFZ, Filip Nowak.

Ministerstwo zapowiada, że na wszystkie jednostki i podmioty lecznicze świadczące usługi zgodnie z oczekiwaniami pacjentów czeka gratyfikacja finansowa. W ten sposób resort chce promować podmioty, które spełniają najwyższe standardy opieki nad pacjentem.

TV Trwam News

drukuj