fot. pixabay

Resort zdrowia zachęca do korzystania z diagnostyki onkologicznej

Z okazji zbliżającego się XX Światowego Dnia Walki z Rakiem Ministerstwo Zdrowia zachęca do robienia regularnych badań. Wykrycie choroby nowotworowej we wczesnym stadium znacznie zwiększa szanse na przeżycie.

4 lutego 2020 r. po raz dwudziesty odbędzie się Światowy Dzień Walki z Rakiem. Obok zjednoczenia się i wsparcia pacjentów przebywających na oddziałach onkologicznych to także okazja do przeprowadzenia bezpłatnych badań.

W pierwszą sobotę lutego (01.02.2020) będzie można skorzystać z darmowych konsultacji i badań onkologicznych w ramach tzw. „białej soboty”. Inicjatorem Drzwi Otwartych w centrach oferujących leczenie nowotworów jest Polska Unia Onkologii.

„Na bezpłatne badania i konsultacje należy zabrać ze sobą ważny dokument tożsamości z numerem PESEL. W obchody XX Światowego Dnia Walki z Rakiem 2020 włączyły się liczne ośrodki, fundacje onkologiczne i organizacje, które przeprowadzą tego dnia akcje profilaktyczne i edukacyjne” – informuje  portal onkologiczny Zwrotnikraka.pl.

Zgodnie z danymi Krajowego Rejestru Nowotworów w 2016 r. w Polsce odnotowano ponad 164 tys. nowych zachorowań na nowotwory złośliwe oraz ponad 100 tys. zgonów spowodowanych tą samą przyczyną. W porównaniu do statystyk przeprowadzonych rok wcześniej zauważono wzrost liczby zachorowań. Według badań Głównego Urzędy Statystycznego (2016 r.) nowotwory złośliwe są drugą przyczyną umieralności wśród Polaków.

Więcej informacji na temat obchodów Światowego Dnia Walki z Rakiem  znajdziesz [tutaj].

 

Marta Klimczak/Ostrzegamy.online/radiomaryja.pl

drukuj