Min. Radziwiłł: Od stycznia POZ również dla nieubezpieczonych

Od 1 stycznia nieubezpieczeni będą mogli skorzystać z pomocy lekarza rodzinnego. Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł na antenie Polskiego Radia powiedział, że ubezpieczenie będzie nadal wymagane, ale chorzy nieopłacający składek zdrowotnych nie będą ścigani przez NFZ.

Szef resortu dodał, że dla tych nieubezpieczonych, którzy w ostatnich latach skorzystali z porady specjalisty, zostanie wprowadzone coś w rodzaju abolicji.

Składka w przypadku tych, którzy tak mówią – osób zatrudnionych najczęściej na umowę o pracę – jest prawie w całości odliczana od podatku, więc tak naprawdę obciąża obywatela w zupełnie minimalnym zakresie. Natomiast wśród tych, którzy nie płacą składek, największą grupą są ludzie pracujący na umowach o dzieło – którzy zresztą sami tak nie wybrali, tylko zmusiły ich do tego okoliczności – i oni też płacą podatek, tylko od tego podatku nie jest odliczana składka. Obciążenie daniną publiczną jednych i drugich jest prawie takie samo i jest zupełnie niezrozumiałe, żeby tę drugą grupę, np. osób zatrudnionych na umowach o dzieło, pominąć w uprawnieniach – wskazał minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Część Polaków jest przeciwna obejmowaniu osób niepłacących składek państwową opieką medyczną. W 2015 roku ponad 6 proc. Polaków nie miało prawa do korzystania z państwowego systemu służby zdrowia.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl