fot. PAP/Tomasz Gzell

Min. Zdrowia przeznaczy 750 mln złotych na modernizację SOR-ów

Resort zdrowia ogłasza konkurs na modernizację szpitalnych oddziałów ratunkowych. Do rozdania jest łącznie 750 mln złotych. Środki mogą trafić do 20, a nawet 30 proc. wszystkich SOR-ów w Polsce.

Szpitalne oddziały ratunkowe otwarte są 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Wciąż wymagają reform – jeśli nie sprzętowych, to organizacyjnych. Resort zdrowia wyjaśnia, że jest obecnie w procesie zmiany wyceny procedur na SOR-ach. Chce, by nowe wyceny mogły funkcjonować od kolejnego półrocza, co wiąże się ze zwiększeniem środków, jakie trafią do szpitalnych oddziałów ratunkowych. Na razie obowiązuje przejściowe rozwiązanie w postaci korektorów, które już w tej chwili podnoszą nakłady na SOR-y. Głównym problemem wciąż jest jednak długi czas oczekiwania.

– Na SOR-y trafiają często pacjenci, którzy nie powinni tam trafiać – stwierdził Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Według ministra zdrowia, idą na SOR-y, zamiast skorzystać z nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej. By to ograniczyć, przy szpitalnych oddziałach ratunkowych powstają przychodnie gotowe udzielić pomocy. Działają one już w przypadku 90 proc. SOR-ów.

-Do końca czerwca, bo tak zdefiniowany jest obowiązek prawny, będziemy mieli nocną i świąteczną pomoc lekarską przy wszystkich SOR-ach. I wtedy powstanie możliwość kierowania ruchem pacjenta, że ci pacjenci, którzy nie wymagają pilnej, poszerzonej diagnostyki, interwencji, będą mieli szansę skorzystać obok, czekając krócej – wyjaśnił Adam Niedzielski.

Zmian na SOR-ach wymaga też infrastruktura. Aby to osiągnąć resort zdrowia przeznaczył 750 mln zł na nowy konkurs. Pojedynczy szpitalny oddział ratunkowy może ubiegać się o środki od 2 do 15 mln zł. Nabór wniosków w konkursie ruszy 27 lutego.

– Ma mieć wymiar w szczególności związany z przebudową, modernizacją i adaptacją tych oddziałów, ale nie tylko, dlatego że równie istotny w ramach wsparcia tymi środkami będzie wymiar związany z diagnostyką – wskazał Marcin Martyniak, wiceminister zdrowia.

Chodzi o wsparcie w zakresie wyposażenia pracowni diagnostycznych, które współpracują ze szpitalnymi oddziałami ratunkowymi. Na złożenie wniosku będzie czas do 31 marca.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl