fot. prezydent.pl

Prezydent A. Duda powoła dziś A. Niedzielskiego na ministra zdrowia i Z. Rau na szefa polskiego MSZ

Prezydent Andrzej Duda powoła dziś Adama Niedzielskiego na ministra zdrowia i Zbigniewa Rau na szefa polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Uroczystości odbędą się dziś po południu w Pałacu Prezydenckim.

Dotychczasowi szefowie resortów zdrowia i dyplomacji Łukasz Szumowski i Jacek Czaputowicz zrezygnowali ze swoich funkcji w ubiegłym tygodniu.

Politolog Bartosz Brzyski spodziewa się po powołaniu Zbigniewa Rau na ministra spraw zagranicznych kontynuacji dotychczasowej polityki tego resortu. W przypadku Adama Niedzielskiego, ekspert zauważa, że jego dotychczasowe doświadczenie może mu pomóc w zarządzaniu resortem zdrowia.

– Jeśli chodzi o ministra Niedzielskiego, to mamy na pewno do czynienia ze sprawnym fachowcem, jeśli chodzi o administrację publiczną, o politykę publiczną. Natomiast nie jest lekarzem, jest ekonomistą, więc w kontekście pandemii zapewne dla niektórych jest to wybór nieintuicyjny. Natomiast, jeżeli nowy minister sobie dobierze jakiś lekarzy, specjalistów, to być może nie będzie to problem. Jeśli chodzi o Ministerstwo Spraw Zagranicznych, nie będzie tutaj żadnej rewolucji. To raczej będzie polityka kontynuacji. Minister Rau jest zainteresowany szczególnie stosunkami transatlantyckimi i Stanami Zjednoczonymi, więc być może tam głównie MSZ będzie się kierował – podkreśla Bartosz Brzyski.

Nowy minister zdrowia Adam Niedzielski jest ekonomistą, od 2019 r. był prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia. Wcześniej pełnił też funkcję m.in. dyrektora generalnego w Ministerstwie Finansów.

Nowy szef polskiego MSZ Zbigniew Rau jest prawnikiem i posłem. Dotychczas był szefem sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych. W latach 2015-2019 sprawował funkcję wojewody łódzkiego. Był także senatorem VI kadencji.

RIRM

drukuj