fot. PAP

Ekspert: pakiet onkologiczny wprowadza limity

Pakiet onkologiczny w rzeczywistości wprowadza limity i nie jest w stanie funkcjonować – podkreśla Mariusz Wójtowicz, członek zarządu Porozumienia Zielonogórskiego. Ministerstwo mówi o przyspieszaniu dostępności pacjenta do lekarza. To kłamstwo – stwierdza ekspert.

Mariusz Wójtowicz podkreśla, że medycy oczekiwali rozpoczęcia rozmów przy udziale mediatora. W tym momencie, jak mówi, mamy do czynienia ze stanem wyjątkowym w ochronie zdrowia i jest to efekt działań ministra. Ekspert zwraca uwagę, że ministerstwo mówi o przyspieszaniu dostępności pacjenta do lekarza, jednak w rzeczywistości pakiet onkologiczny wprowadza limity.

Wprowadza limity, dlatego, że zielona karta onkologiczna przez lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej może być wydrukowana tylko dla 30 pacjentów, po czym od 10 do 13 tygodni następuje weryfikacja, czy faktycznie któryś z tych pacjentów zachorował na schorzenie nowotworowe i dopiero wtedy może być wydrukowanych następnych 15 kart. Mamy taką sytuację, że tylko 30 pacjentów w przeciągu 3 miesięcy może mieć wydrukowaną taką kartę. To dowód na potężne kłamstwo ministra Bartosza Arłukowicza, to dowód na to, że pakiet onkologiczny w ogóle nie jest w stanie funkcjonować. Mamy też sygnały od lekarzy specjalistów, od dyrektorów szpitali, że do dzisiaj nie ma żadnych rozporządzeń, żadnych narzędzi informatycznych do rozliczania tego pakietu – powiedział Mariusz Wójtowicz.

Minister Zdrowia Bartosz Arłukowicz po spotkaniu z premier Ewą Kopacz powiedział, że nie będzie negocjacji z lekarzami z Porozumienia Zielonogórskiego, dopóki stosują szantaż wykorzystując pacjentów. Wezwał on pacjentów, by poszli do otwartych przychodni.

Problemy z dostępem do świadczeń POZ są wynikiem braku porozumienia resortu zdrowia z PZ ws. kontraktów na ten rok.

Pracodawcy RP wystąpili z propozycją mediacji między lekarzami a resortem Zdrowia w związku z przedłużającym się konfliktem. Napisali kolejny list do ministra. Obecnie 79 proc. przychodni i 85 proc. lekarzy ma umowy z NFZ.

RIRM

drukuj