fot. PAP/Albert Zawada

Wicem. A. Mularczyk w niedzielę uda się do USA, gdzie będzie rozmawiał nt. reperacji wojennych od Niemiec

Wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Arkadiusz Mularczyk, udaje się w najbliższą niedzielę do Stanów Zjednoczonych, gdzie będzie prowadził rozmowy m.in. w sprawie reperacji wojennych od Niemiec.

Polski rząd podejmuje działania mające na celu umiędzynarodowienie sprawy braku wypłaty odszkodowań za szkody i krzywdy wyrządzone przez Niemców w czasie II wojny światowej.

Pełnomocnik rządu ds. odszkodowań zapowiedział, że będzie apelował m.in. do kongresmenów i senatorów, aby zajęli się tym tematem.

W ocenie Arkadiusza Mularczyka wizyta w USA może mieć charakter przełomowy.

– Będę spotykał się zarówno z przedstawicielami Departamentu Stanu, ale również z kongresmenami z obu partii, którzy pełnią ważne funkcje w Kongresie amerykańskim, zajmują się problematyką międzynarodową, praw człowieka. Kongresmeni amerykańscy mają różne formuły działania. Nie chcę zdradzać treści moich rozmów, ale na pewno kongresmeni amerykańscy wiedzą, jakie są możliwości działania poprzez różne formy zapytań, petycji, które kieruje się do zarówno do Departamentu Stanu, ale też w ramach Komisji Helsińskiej. Zresztą w ostatnich miesiącach czy w ostatnim roku sprawa ukraińska bardzo mocno stawała w amerykańskim Kongresie, w komisjach spraw zagranicznych Senatu i Kongresu, ale także w Komisji Helsińskiej – podkreślił Arkadiusz Mularczyk.  

Wiceminister spraw zagranicznych poinformował, że w Stanach Zjednoczonych będzie rozmawiał także z zastępcami sekretarza generalnego ONZ, którzy zajmują się problematyką praw człowieka.

Wiceszef MSZ zapowiedział również spotkania z Polonią na temat wsparcia rządu ws. dochodzenia reparacji wojennych od Niemiec.

Polska domaga się od Niemiec odszkodowania w wysokości ponad 6 bilionów 220 miliardów złotych. Rząd w Berlinie uważa, że sprawa reparacji jest zamknięta.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl