Min. Zdrowia: sytuacja epidemiologiczna na Śląsku jest opanowana

Sytuacja epidemiologiczna na Śląsku jest opanowana – zapewnia Ministerstwo Zdrowia. Jednocześnie apeluje o noszenie maseczek w miejscach publicznych.

Od początku epidemii w naszym państwie doszło do wykrycia 32 227 przypadków koronawirusa i śmierci 1359 chorych. W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 296 nowych zakażeniach, w tym 130 na Śląsku. Zmarły kolejne trzy osoby – mówi rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

– W weekend zakończyliśmy wymazywanie kopalni Jastrzębie-Bzie i kopalni Budryk. To była druga tura wymazów. Jeszcze będą raportowane wyniki z tej ostatniej tury wymazów, ale po poniedziałkowym wyniku widać, że już raczej mówimy o sumie 19, 20 czy 30 zakażonych górników. (…) Na Śląsku sytuacja jest opanowana. Te ogniska zostały zamknięte. Spadające wyniki świadczą o tym najdobitniej – zaznacza Wojciech Andrusiewicz.

Nowe zakażenia wykrywane obecnie na Śląsku pochodzą od rodzin górniczych, a nie samych górników. Od piątku wyzdrowiało 1400 osób na niecałe 920, które zachorowały. W Polsce spadł także poziom wskaźnika reprodukcji wirusa, który odzwierciedla, ile osób potencjalnie zaraża jeden chory.

– W Niemczech w ostatnich dniach współczynnik reprodukcji wirusa wzrósł do blisko 3 punktów. W tym czasie w Polsce odnotowaliśmy spadek z 1,14 w ubiegłym tygodniu do 1,11 na początku tego tygodnia – informuje rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Pozytywnie na sytuacje z opanowaniem wirusa w naszym państwie patrzy premier Mateusz Morawiecki.

– Pandemia nie jest jeszcze całkiem za nami, ale fakt, że mamy ją już w znacznym stopniu pod kontrolą, napawa mnie optymizmem i daje dobry asumpt na przyszłość, daje dobre możliwości szybkiego wychodzenia z tego kryzysu – wskazuje premier Mateusz Morawiecki.

To jednak nie powinno uśpić naszej czujności. Coraz częściej zauważa się, że wielu Polaków nie przestrzega zasad reizmu sanitarnego w przestrzeni publicznej, stąd kolejny apel płynący z resortu zdrowia.

– Jeżeli wchodzimy do sklepu bez maseczki to jest nasz egoizm, który naraża na możliwość zakażenia inne osoby. Dlatego apeluję, jeżeli już klienci nie chcą się stosować, apeluję do sprzedawców, właścicieli sklepów o nie wpuszczanie ludzi, którzy nie stosują się do zaleceń noszenia maseczki – mówi Wojciech Andrusiewicz.

Kiedy przebywamy na zewnątrz, ale nie jesteśmy w stanie zachować dwumetrowego dystansu, również mamy obowiązek zasłaniania nosa i ust. W ten sposób dbamy o zdrowie innych.

W poniedziałek za pielęgniarki, które zmarły na służbie w skutek zarażenia się koronawirusem modlono się w kościele św. Wojciecha w Wiązownej w woj. mazowieckim.

– To jest wielki dar wypełnić swoje życie do końca będąc na służbie. To jest dar miły Bogu, ale i dla nas potrzebny. (…) To, co według ciała wydaje się bolesne i przegrane, ma także drugą odsłonę. Zrodziły się nowe Apostołki, nowi przewodnicy – mówił podczas homilii ks. bp Romuald Kamiński, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia.

Ordynariusz warszawsko-praski przypomniał jednocześnie postać bł. Hanny Chrzanowskiej – prekursorki pielęgniarstwa rodzinnego, domowego i parafialnego, bliskiej współpracownicy ks. kard. Karola Wojtyły.

Pielęgniarki, które zmarły na koronawirusa, zostały odznaczone przez Naczelną Radę Pielęgniarek i Położnych statuetką Cierpiącym Przywrócić Nadzieję czyli najwyższym wyróżnieniem samorządu.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl