fot. PAP/Paweł Supernak

M. Dworczyk: 80 proc. gmin ma punkty medyczne, które będą realizowały szczepienia; w piątek drugi etap naboru

Ponad 80 proc. gmin ma zarejestrowane punkty medyczne, które będą realizowały szczepienia przeciw COVID-19; w piątek rano uruchomimy drugi etap naboru podmiotów leczniczych do narodowego programu szczepień – poinformował w środę szef KPRM Michał Dworczyk.

Michał Dworczyk zaznaczył, że te 80 proc. gmin obejmuje swoim zasięgiem ponad 92 proc. populacji Polski. Będzie też współpraca z samorządami przy dowozie na szczepienia – powiedział w czasie środowej konferencji prasowej szef KPRM.

Zapowiedział, że „w piątek rano zostanie uruchomiony drugi etap naboru podmiotów leczniczych do narodowego programu szczepień do organizacji punktów, w których będą się odbywały szczepienia przeciw COVID-19 tak, ażeby do końca 2020 roku zabezpieczyć punkty szczepień dla każdej gminy”.

„Podjęliśmy też decyzję o uruchomieniu pierwszych pięciu punktów szczepień masowych. One będą realizowane w miastach powyżej 500 tysięcy mieszkańców” – poinformował.

Dodał, że zaczną one działać, gdy rozpoczną się szczepienia w pierwszym etapie, czyli gdy będą szczepione osoby z pierwszej grupy m.in. seniorzy, osoby 60+ oraz nauczyciele.

Minister zaznaczył, że później – na przełomie grudnia i stycznia – będzie doprecyzowywana lista punktów, w których będą wykonywane szczepienia.

„Będziemy podejmowali decyzje, czy ewentualnie dodatkowe takie masowe punkty szczepień należy jeszcze uruchamiać” – powiedział.

Wspomniał, że w tej chwili trwa nabór na szczepienia dla kadry placówek medycznych i aptek.

„Można się zgłaszać do 509 szpitali węzłowych, które będą realizowały takie szczepienia, które będą mogły w krótkim czasie zaszczepić wszystkich pracowników, bo tu nie chodzi tylko o personel medyczny, ale o wszystkich pracowników tych podmiotów leczniczych” – powiedział Dworczyk.

Wyjaśnił, że ten nabór na szczepienia trwa do 20 grudnia.

„Apelujemy do pracowników podmiotów medycznych, czyli szpitali, przychodni, ale również aptek o zgłaszanie się do szpitali węzłowych, w których będą realizowane szczepienia dla tego personelu” – powiedział szef KPRM.

Przekazał, że taki szpital węzłowy znajduje się praktycznie w każdym powiecie, a cała lista placówek jest dostępna na stronach internetowych Ministerstwa Zdrowia, NFZ oraz na stronie: gov.pl/szczepimysie.

„Jeżeli producent dotrzyma deklaracji, to szczepienia tej grupy zerowej będą mogły się rozpocząć jeszcze w grudniu tego roku. Podkreślam jest to uzależnione od terminu zarejestrowania i dostarczenia szczepionki do Polski” – zaznaczył Dworczyk.

Zapowiedział również współpracę z jednostkami samorządu terytorialnego przy organizacji dowozu osób o ograniczonej mobilności do punktów szczepień przeciw COVID-19.

„W sprawie dowozu mieszkańców, którzy mają ograniczoną mobilność, do punktów szczepień, musimy rozwinąć współpracę z jednostkami samorządu terytorialnego. W najbliższy piątek zaprosimy do dalszych konsultacji organizacje zrzeszające jednostki samorządu terytorialnego, żeby omówić propozycje, jak konkretnie ma ta współpraca wyglądać” – powiedział Dworczyk.

„Zabezpieczyliśmy środki finansowe, żeby samorządy nie musiały brać na siebie całego ciężaru organizacji tego transportu” – zapewnił.

Zwrócił uwagę, że akcja będzie dużym wyzwaniem zarówno tam, gdzie wiele małych miejscowości jest położonych na dużym terytorium, jak i w dużych miastach.

„Tak czy inaczej to będzie poważna operacja; dziękujemy samorządom za deklarację włączenia się w tę operację” – dodał szef KPRM.

Odnosząc się do pytania dziennikarzy o kolejne etapy szczepień przeciwko COVID-19, Dworczyk odparł: „musimy sobie to powiedzieć bardzo jasno, że do kolejnych faz szczepień, po tej fazie zerowej, będziemy przechodzić natychmiast, gdy producenci będą nam dostarczać szczepionki, bez jakiejkolwiek zwłoki”.

„Natomiast dzisiaj, my jesteśmy ostrożni ze składaniem deklaracji, dlatego że producenci sami zmieniają terminy, zmieniają ilości i warunki dostarczanych szczepionek” – podkreślił.

Jak dodał, „w związku z tym nie chcemy składać takich deklaracji, które będą wywoływać emocje, a potem one będą musiały być modyfikowane”.

„Dzisiaj mamy pewne informacje, co do tego, że EMA – Europejska Komisja Leków zbierze się 21 (grudnia) i oceni szczepionkę Pfizera. Potem, jeśli będzie to pozytywna ocena, jeszcze dzień, dwa lub trzy zajmie zarejestrowanie, dopuszczenie tej szczepionki na terenie Unii Europejskiej, i potem będziemy mogli rozpocząć szczepienie osób w grupie zerowej. I to są deklaracje, które możemy dzisiaj w sposób wiarygodny i odpowiedzialny złożyć” – powiedział Michał Dworczyk.

Poinformował też, że w środę ruszyła infolinia, na której można otrzymać informacje o szczepieniach.

„Ta infolinia, tak jak zapowiadał wczoraj minister zdrowia Adam Niedzielski, przekształci się w styczniu w linię, za pośrednictwem której będzie można zapisywać się na szczepienia. Na razie, podobnie jak strona internetowa, są te dwa źródła informacji prezentowane przez nas, jako taki najbardziej pełny, najbardziej wiarygodny zasób informacji o szczepionce i procesie szczepień” – powiedział Dworczyk.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl