fot. twitter.com/michaldworczyk

M. Dworczyk: Wygląda, jakby stary skład KE rzutem na taśmę chciał uderzyć w rząd polski

Wygląda to tak, że stary skład Komisji Europejskiej z Fransem Timmermansem chciał jeszcze rzutem na taśmę zrobić coś, co uderzy w rząd Polski – mówił w środę szef KPRM Michał Dworczyk, komentując decyzję KE ws. postępowanie dot. polskiego systemu dyscyplinarnego dla sędziów.

Komisja Europejska przeszła w środę do drugiego etapu postępowania o naruszenie prawa unijnego wobec Polski w sprawie nowego systemu dyscyplinarnego dla sędziów. To krok w kierunku skierowania sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE.

„To, co dzisiaj widzimy, jest absolutnie skandaliczne” – ocenił Michał Dworczyk w Telewizji Republika.

Zwrócił uwagę, że została już wyłoniona nowa szefowa KE (Ursula von der Leyen), a w listopadzie Komisja zacznie działać w nowym składzie.

Jego zdaniem można też zadać pytanie, czy nie jest to – jak powiedział – „ostatnia próba podania ręki naszym kolegom z opozycji totalnej”.

„Dlatego, że to przecież PO, Nowoczesna namawiały urzędników europejskich, żeby na Polskę nakładać sankcje, żeby podejmować różnego rodzaju działania, które uderzą w cały kraj w imię walki z rządem PiS” – powiedział Michał Dworczyk.

Komisja wszczęła postępowanie o naruszenie prawa UE 3 kwietnia. Jej zdaniem rozwiązania przyjęte przez władze w Warszawie podważają niezawisłość polskich sędziów, nie zapewniając niezbędnych gwarancji pozwalających chronić ich przed polityczną kontrolą, wymaganych zgodnie z orzecznictwem TSUE.

Polski rząd dostał dwa miesiące na udzielenie szczegółowych wyjaśnień. W związku z tym, że KE uznała je za niesatysfakcjonujące, Komisja przeszła do drugiego etapu postępowania, wysyłając uzasadnioną opinię, czyli formalne wezwanie do zapewnienia zgodności z prawem UE.

Zgodnie z tą procedurą, jeśli państwo członkowskie nie skoryguje naruszenia przepisów (zazwyczaj daje się na to dwa miesiące), Komisja może podjąć decyzję o skierowaniu sprawy do unijnego Trybunału Sprawiedliwości.

Na mocy ustawy o Sądzie Najwyższym, która weszła w życie 3 kwietnia 2018 r. w SN powołane zostały dwie nowe Izby: Dyscyplinarna oraz Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Izba Dyscyplinarna bada sprawy dyscyplinarne sędziów SN oraz te „dyscyplinarki” sędziów i prokuratorów, w których zarzucono im przewinienie dyscyplinarne będące jednocześnie przestępstwem.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl