fot. PAP/Rafał Guz

Szef KPRM: na szczycie V4 w Izraelu Polskę reprezentować będzie szef MSZ

Premier Mateusz Morawiecki w rozmowie telefonicznej przekazał premierowi Izraela Benjaminowi Netanjahu, że Polskę na spotkaniu państw Grupy Wyszehradzkiej w Izraelu, reprezentować będzie szef MSZ Jacek Czaputowicz – poinformował w niedzielę szef KPRM Michał Dworczyk.

„Premier Mateusz Morawiecki przekazał informacje premierowi Netanjahu, że Polskę na spotkaniu V4 w Izraelu będzie reprezentował minister spraw zagranicznych pan Jacek Czaputowicz” – powiedział Michał Dworczyk na antenie TVP Info.

Jak zaznaczył, to była dłuższa i dobra rozmowa.

„Premier Benjamin Netanjahu dziękował premierowi Morawieckiemu za zorganizowanie szczytu, który odbył się w ostatnich dniach. Jego współorganizatorem, wraz ze Stanami Zjednoczonymi była Polska” – wskazał.

„Były podziękowania. Była też informacja na temat zmiany reprezentacji polskiej na spotkaniu V4 w Izraelu” – powiedział szef KPRM.

„W ostatnich dniach pojawiło się kilka fałszywie oskarżających państwo polskie wypowiedzi w przestrzeni medialnej. Część z tych wypowiedzi była później prostowana, za część były przeprosiny. Niemniej premier Mateusz Morawiecki bardzo pryncypialnie podchodzi do sprawy oskarżania państwa polskiego, narodu polskiego, o czyny, których nie popełniliśmy w czasie drugiej wojny światowej” – podkreślił Michał Dworczyk.

Jak wyjaśnił, „wypowiedzi te wygenerowały kolejne dyskusje, gdzie padło wiele niesprawiedliwych i nieprawdziwych oskarżeń pod adresem Polski”.

„Dlatego w konsekwencji taka, a nie inna, decyzja premiera Mateusza Morawieckiego” – powiedział szef KPRM.

PAP/RIRM

drukuj