fot. PAP/EPA

Izrael i Grecja pomagają gasić pożar lasu na Cyprze

Pożar lasu w górach Troodos w południowo-zachodniej części Cypru rozprzestrzeniał się gwałtownie w poniedziałek z powodu silnych wiatrów. Z pomocą cypryjskim strażakom przyszły Grecja i Izrael, które przysłały na wyspę samoloty gaśnicze.

Według gazety „Cyprus Mail” jest to największy pożar na Cyprze w ostatnich latach. Gaszenie go utrudniają silne wiatry.

Pożar wybuchł w niedzielę u podnóża gór i spustoszył już 15 km kwadratowych lasu. Gasi go 13 samolotów, w tym dwa greckie i trzy izraelskie.

Jak podaje izraelski portal internetowy Izrael wysłał na Cypr trzy wojskowe samoloty gaśnicze i jeden z personelem w niedzielę rano do pomocy gaszenia pożaru w rejonie miasta Pafos.

Najbardziej ucierpiał rejon Soleas, pokryty lasami sosnowymi i sadami. W poniedziałek ewakuowano tam na wszelki wypadek trzy wsi – poinformował agencję AP cypryjski przedstawiciel straży pożarnej Markos Tragkolas.

Policja podejrzewa, że pożar spowodował 13-letni chłopiec, który bawił się zapalniczką koło wakacyjnego domu swojej rodziny.

Prezydent Cypru Nikos Anastasiadis zwołał spotkanie dowódców straży pożarnej, policji i przedstawicieli MSW, aby skoordynować gaszenie pożaru.

PAP/RIRM

drukuj