Hiszpania: pożar w najstarszym kościele w Plasencji poważnie uszkodził XVI-wieczny ołtarz

W niedzielę po południu wybuchł pożar w najstarszym kościele w miejscowości Plasencja, która leży ok. 250 km za południowy zachód od Madrytu. Ogień poważnie uszkodził XVI-wieczny ołtarz, którego autorem jest Luis de Morales, zwany El Divino. „Nie jest wykluczone, że pożar został spowodowany” – powiedział burmistrz Fernando Pizarro.

Widok kłębów czarnego dymu i płonących drzwi kościoła św. Marcina w Plasencji był wielkim szokiem dla sąsiadów i turystów. Ogień trawił bezcenny zabytek miasta – XIII wieczny późnoromański kościół. Na miejsce natychmiast przyjechał burmistrz Fernando Pizarro oraz ks. bp José Luis Retana. Pożar wybuchł wewnątrz kościoła w niedzielę po południu. Tylko dzięki szybkiej akcji strażaków nie spłonął ołtarz, którego autorem jest XVI-wieczny malarz Luis de Morales, choć został poważnie uszkodzony. Wśród przyczyn pożaru wymienia się zwarcie eklektyczne, ale „nie jest wykluczone, że został spowodowany”, mówił Fernando Pizarro, burmistrz Plasencji. Wiadomo, że pożar zaczął się przy północnych drzwiach kościoła, które od lat są zamknięte. Niektórzy obawiają się, że może chodzić o naśladowanie podpaleń we Francji. W Hiszpanii też są lewackie grupy, które chętnie podkreślają, że „najlepszy Kościół to ten, który świeci”, czyli płonie.

„Jest wiele pytań o przyczynę pożaru i jego skutki” – wskazał ks. Jacinto Núñez, wikariusz generalny diecezji Plasencja.

„Spłonięcie ołtarza byłoby nieodwracalną stratą. Uspakaja nas jednak fakt, że jego odzyskanie jest możliwe” – akcentował Fernando Pizarro.

o. Marek Raczkiewicz CSsR/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl