Hiszpania: trzy osoby aresztowane za werbowanie ochotników do IS

Hiszpańska policja zatrzymała nad ranem w Barcelonie dwóch mężczyzn i jedną kobietę, którzy w internecie, m.in. na portalach społecznościowych, werbowali ochotników mających zasilić szeregi dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego (IS).

Jak poinformowało hiszpańskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, aresztowani mężczyźni  (42- i 32-latek) to obywatele Maroka, którzy z jednego z mieszkań w Barcelonie, przy użyciu domowego komputera, rozpowszechniali w internecie materiały propagandowe o tzw. Państwie Islamskim.

W ten sposób – jak twierdzą władze hiszpańskie – werbowali ochotników gotowych wyjechać do Syrii, by walczyć w szeregach dżihadystów.

Z kolei zatrzymana 24-letnia kobieta to obywatelka Hiszpanii, mieszkająca w jednej z dzielnic Barcelony. Jak twierdzą hiszpańskie służby, jest ona jedną z osób zwerbowanych przez zatrzymanych Marokańczyków.

Jak poinformowało hiszpańskie MSW, trwa dochodzenie, które, poprzez analizę m.in. twardych dysków, ma na celu lepsze poznanie metod, jakich używają dżihadyści do werbunku kobiet.

PAP/RIRM

drukuj