fot. PAP/EPA

Hiszpania: Premier Sanchez zapowiedział działania na rzecz jedności kraju

Premier socjalistycznego rządu Hiszpanii Pedro Sanchez podczas przemówienia na zakończenie niedzielnych wyborów parlamentarnych, które wygrała jego Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza (PSOE), zapowiedział działania na rzecz jedności kraju.

Szef hiszpańskich socjalistów, którzy według wstępnych wyników wyborów zdobyli 123 mandaty w 350-osobowym Kongresie Deputowanych, wyjaśnił, że jednym z priorytetów jego nowego gabinetu będzie dążenie do zapewnienia jedności kraju.

„Będę premierem wszystkich mieszkańców Hiszpanii” – powiedział krótko po północy Pedro Sanchez, przemawiając na ulicy w pobliżu madryckiej siedziby socjalistów.

Wśród głównych priorytetów swojego rządu po wyborach Pedro Sanchez wymienił walkę o eliminowanie konfliktów w Hiszpanii, wyrównywanie szans mieszkańców kraju, a także zwalczanie korupcji.

„Nasz wynik wyborczy oznacza, że wygrała demokracja. Świadczy o dobrej kondycji demokracji w Hiszpanii” – podkreślił szef socjalistów, zaznaczając, że będzie zabiegał o stworzenie rządu postępowego.

„Chcemy Hiszpanii, która idzie do przodu (…). Zamierzmy być rządem skierowanym na wartości europejskie” – dodał Pedro Sanchez.

Szef socjalistów wyjaśnił, że wynik niedzielnych wyborów jest „sygnałem wysłanym w Europę i świat, że można pokonać reakcję oraz autorytaryzm”.

PAP/RIRM

drukuj