Trybunał Konstytucyjny Hiszpanii uznał ustawę o tzw. eutanazji za zgodną z konstytucją

Trybunał Konstytucyjny Hiszpanii orzekł w środę, że obowiązująca w tym kraju od 2021 roku ustawa dopuszczająca tzw. eutanazję jest zgodna z konstytucją. Werdykt Trybunału Konstytucyjnego zapadł po wniosku o zbadanie sprawy, który złożyła konserwatywna partia Vox.

W komunikacie sędziowie Trybunału Konstytucyjnego napisali, że ustawa jest zgodna z konstytucją, gdyż z jednej strony zapewnia obywatelom prawo do samostanowienia, a z drugiej „nie uchybia ochronie życia”.

W głosowaniu, w którym wzięło udział 11 sędziów, dziewięciu opowiedziało się za uznaniem ustawy o tzw. eutanazji za zgodną z konstytucją, a dwóch wypowiedziało się przeciw.

We wniosku o zbadanie zgodności ustawy legalizującej eutanazję z konstytucją złożonym do Trybunału Konstytucyjnego w 2021 roku władze partii Vox napisały, że nowe prawo „jest skrajnie niekonstytucyjne”, gdyż narusza „podstawowe prawo do życia”.

W czerwcu 2021 roku Hiszpania stała się czwartym, po Holandii, Belgii i Luksemburgu, krajem Unii Europejskiej dopuszczającym przeprowadzenie tzw. eutanazji. Może jej się poddać osoba nieuleczalnie chora.

Przed przystąpieniem do tzw. eutanazji hiszpańskie prawo nakazuje przeprowadzenie przez wnioskującego szeregu konsultacji lekarskich, aby wykluczyć pomyłkę medyczną lub przypadek zmuszania pacjenta do tzw. śmierci wspomaganej.

Z szacunków służb medycznych Hiszpanii wynika, że tzw. eutanazji poddało się w tym kraju od czasu wejścia w życie ustawy legalizującą tzw. śmierć wspomaganą ponad 200 osób. Najwięcej z nich to mieszkańcy wspólnot autonomicznych Katalonii oraz Kraju Basków.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl