Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego w Hiszpanii

W Hiszpanii nie ma rezurekcji. Wielką popularnością cieszy się natomiast procesja Encuentro, która upamiętnia spotkanie zmartwychwstałego Jezusa z Maryją. Jest to ostatnia procesja Wielkiego Tygodnia.

Według tradycji Jezus po swoim zmartwychwstaniu najpierw ukazał się swojej Matce, aby pocieszyć ją w bólu. O tym wydarzeniu przypomina procesja Encuentro, po hiszpańsku spotkanie. W wielu miejscowościach wyruszają dwie procesje: jedna z figurą Chrystusa zmartwychwstałego, druga z figurą Matki Bożej. Maryja ubrana jest w czarny płaszcz, symbol cierpienia po śmierci Syna. Obydwie procesje spotykają się na głównym placu czy też przed kościołem. Maryja kłania się Synowi – co wymaga wiele wysiłku i umiejętności niosących figurę costaleros. Następnie zrzucany jest płaszcz, pod którym ukazuje się biała suknia, znak radości i życia. W tym momencie biją dzwony i wybuchają petardy. Chrystus Zmartwychwstał! Zgodnie ze zwyczajem wszyscy idą potem na gorącą czekoladę i dobre churros, które przypominają polskie obwarzanki.

Procesja Spotkania kończy Wielki Tydzień w Hiszpanii. Jednak już od jutra bractwa pokutne rozpoczną przygotowania do przyszłorocznych procesji.

o. Marek Raczkiewicz CSsR/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl