Par Enrique Dans, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2738754

Komunikat Episkopatu Hiszpanii odpowiadający na oskarżenia przedstawicieli rządu

W ubiegły czwartek hiszpański parlament przyjął ustawę przeciwko przemocy wobec dzieci. Podczas debaty Ione Belarra, minister praw społecznych i Agendy 2030, oskarżyła Kościół o to, że był współsprawcą nadużyć wobec dzieci. „Jest to oskarżenie głęboko niesprawiedliwe” – stanowczo odpowiedział hiszpański Episkopat.

„To dobra wiadomość, że Kongres zajął się problemem, który dotyka hiszpańskie społeczeństwo. Podczas debaty parlamentarnej minister praw społecznych i Agendy 2030 Ione Belarra wskazała na Kościół jako współsprawcę tych nadużyć poprzez tuszowanie. Jest to oskarżenie głęboko niesprawiedliwe, które ma na celu rzucić cień na działalność milionów ludzi przez dziesięciolecia i które wcale nie odpowiada prawdzie” – czytamy w komunikacie Episkopatu.

„Najnowsze niezależne badania ujawniły powagę tego problemu w naszym kraju. Badania te wskazały, że 0,2 proc. przypadków miało miejsce podczas działalności religijnej, co jest dla nas sprawą poważną: pokazuje także wielkość problemu i wskazuje środowiska, w których dochodzi do nadużyć i którym należy poświęcić szczególną uwagę i ochronę” – napisali księża biskupi.

Hiszpański Episkopat przypomina, że już w 2002 r. rozpoczął aktualizację zasad mających na celu ochronę nieletnich. Zgromadzenia zakonne  włączyły się aktywnie w ten proces poprzez szereg inicjatyw.

„W ramach swojej misji Kościół jest mocno zaangażowany w integralną promocję małoletnich i każdego roku rozwija tysiące inicjatyw, które mają na celu kształcenie ich w wartościach tak istotnych jak solidarność, poszanowanie odmienności, służba wspólnemu dobru czy troska o środowisko według zasad humanizmu chrześcijańskiego. Tysiące świeckich, księży i zakonników pracuje w tym celu z wysiłkiem, formacją, oddaniem i odpowiedzialnością” – czytamy w komunikacie.

o. Marek Raczkiewicz CSsR/radiomaryja.pl

drukuj