fot. pixabay.com

Minął termin zgłaszania kandydatów na prezydenta Rzeszowa

O północy minął termin rejestracji kandydatów na prezydenta Rzeszowa, Kandydatem opozycji jest Konrad Fijołek. Z polityków obozu rządzącego w batalii pozostali Ewa Leniart i Marcin Warchoł. Stawkę uzupełniają Grzegorz Braun z Konfederacji i kandydat partii Polska 2050, niezwiązanej z Szymonem Hołownią.

Początkowo w szranki o prezydenturę w Rzeszowie stanęli Maciej Masłowski, były poseł związany z Kukiz’15, a także Waldemar Kotula, kandydat Porozumienia Jarosława Gowina. Obaj swoje poparcie przekierowali na Marcina Warchoła.

– Uznałem, że moje postulaty zrealizuje kandydat, który ma większe szanse ode mnie na wygranie tych wyborów i tym kandydatem jest Marcin Warchoł – ocenił Waldemar Kotula, b. kandydat na prezydenta Rzeszowa.

Politycy zawarli porozumienie programowe, które obejmuje kilka wspólnych inicjatyw.

– Takich jak m.in. Uniwersytecki Szpital Kliniczny, program dla osiedli i wreszcie Zoo, o które tyle mieszkańcy pytają – wyjaśnił Marcin Warchoł, kandydat na prezydenta Rzeszowa.

Z pojedynku o prezydenturę nie wycofuje się Ewa Leniart, która kampanię wyborczą łączy z pełnieniem obowiązków wojewody podkarpackiego. W ostatnich dniach informowała m.in. o wniosku na budowę południowej obwodnicy Rzeszowa.

– Obwodnica przyniesie odciążenie ścisłego centrum miasta od natężenia ruchu komunikacyjnego. Jest to droga o standardzie drogi wojewódzkiej i nośności do 11,5 ton – poinformowała Ewa Leniart, wojewoda podkarpacka, kandydat PiS na prezydenta Rzeszowa.

Wniosek wpłynął do urzędu wojewódzkiego. Wcześniej w tym kierunku szły także deklaracje Marcina Warchoła. Kandydat, popierany przez byłego prezydenta Tadeusza Ferenca, mówił o dokończeniu budowy południowej obwodnicy i wyprowadzeniu ruchu tranzytowego z miasta. Spośród dwóch kandydatów z obozu rządzącego na jednego z nich postanowił wskazać zarząd regionu rzeszowskiego NSZZ „Solidarność”.

– Prosimy mieszkańców Rzeszowa, członków i sympatyków „Solidarności” o to, aby swój glos 9 maja oddali właśnie na panią Ewę Leniart – zaapelował Roman Jakim, przewodniczący zarządu regionu rzeszowskiego NSZZ „Solidarność”.

Wspólnym kandydatem opozycji jest Konrad Fijołek, popierany przez Koalicję Obywatelską, Lewicę, Polskę 2050 Szymona Hołowni i PSL.

– To my Rzeszowianie zbudowaliśmy sobie ten dom, zbudowaliśmy sobie Rzeszów, a dziś ludzie z zewnątrz, politycy z Warszawy chcą przyjść i nam to miasto urządzać – powiedział Konrad Fijołek, kandydat na prezydenta Rzeszowa.

Stawkę uzupełnia kandydat Konfederacji Grzegorz Braun, który zaproponował m.in. stworzenie w Rzeszowie 5. Karpackiej Dywizji Wojska Polskiego.

– Nie chcemy siać niepokoju. Odwrotnie, chcemy, żeby wszyscy mogli tutaj odetchnąć z ulgą. Co zapewnić może wyłącznie wzmocnienie obecności Wojska Polskiego – wskazał Grzegorz Braun, kandydat Konfederacji na prezydenta Rzeszowa.

Termin zgłaszania kandydatów na prezydenta Rzeszowa minął o północy z piątku na sobotę. W poniedziałek Miejska Komisja Wyborcza ma wydać decyzje w sprawie rejestracji kandydata partii Polska 2050, niezwiązanej z Szymonem Hołownią. Ma być to Małgorzata Grzywa. Podpisy pod jej kandydaturą zostały złożone w piątek popołudniu.

TV Trwam News

drukuj