fot. Krzysztof Kapica

Ojcowie Pijarzy otworzyli szkołę w Rzeszowie 

W Rzeszowie rozpoczęła swoją działalność szkoła ojców Pijarów. Będzie nie tylko uczyć, ale również wychowywać.

400 lat temu ojcowie Pijarzy założyli w Rzeszowie swoją pierwszą szkołę. Teraz, po wieloletniej przerwie powrócili, by na nowo uczyć na Podkarpaciu.

– Nasze myśli, uczucia, pamięć bardzo często wracały do tego miasta, aby tutaj powrócić na tę niwę edukacyjną, na Podkarpacie. I udało się po 235 latach otworzyć szkołę – powiedział o. Mariusz Siódmiak, dyrektor szkoły.

To także odpowiedź na lokalne zapotrzebowanie – stwierdził dyrektor szkoły.

– Mamy takie bardzo dobre doświadczenie społeczności lokalnej, jeśli chodzi o tę szkołę. Bardzo się cieszą, bo tutaj, w tej części Rzeszowa szkoły nie ma – wskazał duchowny.

Budowa placówki trwała zaledwie 14 miesięcy.

– Można powiedzieć, że w ekspresowym tempie, dlatego bardzo się cieszymy, że się udało i wybudowaliśmy tę szkołę – mówił o. Mariusz Siódmiak.

Teraz odbyło się uroczyste otwarcie i poświęcenie placówki.

– Błogosławieństwo Boga Wszechmogącego: Ojca, Syna i Ducha Świętego niech zstąpi na Was i na ten budynek, i pozostanie na zawsze – tymi słowami pobłogosławiono nową szkołę i wszystkich ludzi z nią związanych.

Ojcowie Pijarzy będą nie tylko uczyć, ale również wychowywać.

– Chcemy, by doszło do formowania tego człowieka, który będzie otwarty na sprawy wartości, etyki, moralności, ale i na sprawy państwa – powiedziała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Jak zaznaczyła poseł Prawa i Sprawiedliwości Halina Szydełko, szkoły katolickie to szkoły bezpieczne.

– Co najważniejsze, bez wrogich ideologii. W tych szkołach dzieci i młodzież wychowywane są w duchu wiary katolickiej, na wartościach opartych na Ewangelii, na Dekalogu – podsumowała poseł Halina Szydełko.

Zajęcia w nowej placówce ojców Pijarów trwają od początku roku szkolnego.

TV Trwam News/RIRM

drukuj