fot. WOT

Przysięga żołnierzy WOT w Rzeszowie

W niedzielę 27 lutego 2022 roku na Rynku w Rzeszowie odbędzie się pierwsza w tym roku przysięga żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”. Stanowi ona zakończenie 16-dniowego szkolenia w ramach projektu „Ferie z WOT”. Przysięgę złoży 127 żołnierzy WOT.

27 lutego 2022 roku o godz. 11.00 na Rynku w Rzeszowie będzie miała miejsce pierwsza w tym roku przysięga podkarpackich terytorialsów. Jest ona wyjątkowa, ponieważ złożą ją pełnoletni uczniowie szkół średnich, studenci oraz nauczyciele, którzy postanowili spędzić ferie zimowe z 3. Podkarpacką Brygadą Obrony Terytorialnej w ramach projektu „Ferie z WOT”. Przysięga wojskowa jest zakończeniem 16-dniowego szkolenia podstawowego, które miało miejsce w Ośrodku Szkolenia Poligonowego w Nowej Dębie. Stanowi ono dopiero początek dłuższego cyklu szkolenia, który trwa trzy lata i podzielony jest kolejno na etapy szkolenia indywidualnego, specjalistycznego i zgrywającego.

Uroczystemu złożeniu przysięgi przez żołnierzy 3.PBOT towarzyszyć będzie Orkiestra Wojskowa Garnizonu Rzeszów, parlamentarzyści, lokalne władze oraz najbliżsi.

Służba w WOT cieszy się dużym zainteresowaniem szczególnie wśród ludzi młodych. Co trzeci z terytorialsów ma mniej niż 25 lat. „Ferie z WOT” to projekt realizowany przez 3. Podkarpacką Brygadę Obrony Terytorialnej, kierowany do ochotników, którzy ze względu na trwającą naukę w szkołach średnich i na uczelniach wyższych nie mogą stawić się na szkolenia organizowane w trakcie trwania roku szkolnego czy akademickiego. Adresowany jest on w szczególności do uczniów, studentów oraz nauczycieli, jednak w szkoleniu mogą wziąć udział wszyscy ochotnicy, którzy marzą o służbie wojskowej.

3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” powstała w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład Brygady wchodzi sześć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu, Sanoku oraz w Przemyślu. Dowódcą brygady jest płk Michał Małyska.

kpt. Witold Sura (3.PBOT)/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl