fot. Irek Dorożański

Ekstremalna próba – egzaminy na podoficera WOT

30 godzinny wysiłek fizyczny i psychiczny, wykazanie się wiedzą i umiejętnościami, szybkie i trafne podejmowanie decyzji, zmęczenie, brak snu, zmagania z własnymi ograniczeniami – to tylko niektóre elementy, które należy przejść i zaliczyć, aby zostać podoficerem WOT.

W dniach 5-6 września na podwarszawskim poligonie odbył się egzamin podoficerski SONDA prowadzony przez mobilny zespół szkoleniowy z Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Tym razem do egzaminu przystąpiło 51 żołnierzy OT, którzy przeszli kurs podoficerski SONDA w  6 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Aby zdobyć upragniony stopień wojskowy kadeci  musieli przejść pozytywnie pisemny sprawdzian z wiedzy teoretycznej oraz zmierzyć się z pętlą taktyczną w wymiarze dzienno-nocnym. Po zaliczeniu egzaminu zdobędą stopień kaprala i zostaną wyznaczeni na dowódców sekcji, ale aby to osiągnąć zostali wystawieni na próbę.

„To wyjątkowo trudny egzamin. Żołnierze poruszają się po pętli taktycznej w sekcjach, każdej z sekcji towarzyszy tzw. DUCH, czyli instruktor z Centrum Szkolenia WOT, którego zadaniem jest wyznaczanie dowódców w sekcji do poszczególnych zadań. Każdy z egzaminowanych musi się odznaczać cechami przywódcy. Sprawdzamy skuteczność podejmowania decyzji w trudnych warunkach natury psychologicznej, dodatkowym utrudnieniem dla wszystkich uczestników egzaminu jest to, że sprawdzian odbywa się w ciężkich warunkach terenowych. Wysiłek fizyczny, brak snu powoduje szybkie wyczerpanie organizmu. Zaliczanie poszczególnych punktów egzaminacyjnych, gdzie należy wykazać się znajomością elementów taktyki, szkolenia strzeleckiego, łączności czy terenoznawstwa sprawia, że dowodzenie przy tak dużej dynamice działań nie jest proste.  Im dłużej egzamin trwa, tym trudniejsze jest podejmowanie trafnych decyzji” – mówi starszy chorąży sztabowy marynarki Klaudiusz Walendziak z Centrum Szkolenia WOT.

Nowością wprowadzoną do 9.  już edycji egzaminu podoficerskiego jest test psychologiczny, czyli sprawdzenie reakcji na pozorowane trudne i ekstremalne sytuacje tj. demotywacja, stres, panika czy agresja. Przywództwo i ukierunkowanie odpowiednio sekcji w tego typu momentach odgrywa tu kluczową rolę. 9. egzamin podoficerski jest zamknięciem pewnego etapu w historii  kształtowania się kursu SONDA. Jest to ostatni egzamin prowadzony w tej formie przez Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Kolejne egzaminy organizowane będą przez Szkołę Podoficerską „SONDA” w Zegrzu.

Na 51 żołnierzy 46 przeszło egzamin z pozytywnym wynikiem.

Sumita Mira Morzyńska/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl