fot. Krystian Maj/KPRM

Premier M. Morawiecki: Polska jest otwartym domem dla wszystkich Białorusinów

Premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że Polska jest otwartym domem dla wszystkich Białorusinów. Szef rządu przemawiał w Domu Białoruskim po spotkaniu z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską.

W swoim wystąpieniu premier Mateusz Morawiecki wskazał, że w ramach programu Solidarni z Białorusią polski rząd pomaga osobom represjonowanym i stara się wspierać środowiska białoruskie, które walczą o demokratyczną, wolną, suwerenną Białoruś”.

– To właśnie te cele również – co warto podkreślić – połączyły wszystkie siły polityczne w Polsce we wsparciu białoruskiego narodu w walce o utrzymanie suwerenności, o respektowanie praw narodu białoruskiego, wyrażonej podczas ostatnich wyborów, o organizację wolnych wyborów pod nadzorem międzynarodowych instytucji – podkreślił Mateusz Morawiecki.  

Premier zaznaczył też, że solidarność Polski z Białorusią w sposób symboliczny oznacza przekazanie kluczy do siedziby Domu Białoruskiego.

Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska akcentowała z kolei, że białoruskiemu społeczeństwu pomogą nowe i sprawiedliwe wybory tak, by wybrać prezydenta, który będzie prowadził politykę otwartości i relacji ze wszystkimi sąsiadami.

RIRM

drukuj