fot. 9 ŁBOT

Łódzcy terytorialsi odznaczeni za honorowe krwiodawstwo

Żołnierze 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej otrzymali odznaczenia od ministra zdrowia za oddanie przez każdego z nich ponad 20 litrów krwi.

Zastępca dowódcy 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej ppłk Marcin Siudziński i szer. Piotr Jodełka z 91blp odebrali przyznane przez ministra zdrowia medale „Honorowy Dawca Krwi Zasłużony dla Zdrowia Narodu”. Medale w imieniu ministra wręczyła Edyta Wcisło, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa w Łodzi.

Honorowe krwiodawstwo jest jedną z form wsparcia lokalnych społeczności, jakich udzielają żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. W 2018 roku w WOT zainicjowano projekt „KRWIoOBIEG Terytorialsa”, którego celem było zwiększenie ilości oddanej krwi i ilości czynnych krwiodawców. Akcja była dwukrotnie organizowana – w czerwcu 2018 i 2019 roku – we wszystkich brygadach OT w kraju.

W 9ŁBOT cyklicznie organizowane są zbiórki mające na celu wsparcie banków krwi, zwłaszcza w okresie pandemii i wakacji, kiedy zapotrzebowanie na krew rośnie, a dawców jest mniej.

„Honorowe oddawanie krwi jest dla mnie i naszych żołnierzy naturalnym odruchem i potrzebą serca” powiedział po wręczeniu medali ppłk Marcin Siudziński.

Łódzcy terytorialsi włączają się także w spontaniczne akcje, takie jak #Hot450Challenge – w ciągu jednego dnia oddali 10 litrów krwi.

Od marca 2020 r. podczas kilku zbiórek żołnierze 9ŁBOT łącznie oddali już 120 litrów krwi.

9ŁBOT

drukuj