fot. twitter.com/terytorialsi

Podkarpackie: Żołnierze WOT będą ćwiczyli wspólnie ze strażakami

Między innymi prowadzenia działań przeciwpowodziowych uczyć się będę w sobotę w Gorzycach (Podkarpackie) żołnierze z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego. W ćwiczeniach udział wezmą też strażacy – poinformował PAP rzecznik Brygady por. Witold Sura.

Rzecznik dodał, że głównym celem zajęć, w których udział wezmą żołnierze z kompani lekkiej piechoty z batalionu w Nisku, będzie ćwiczenie reagowania w sytuacjach kryzysowych.

„Zajęcia będą prowadzone m.in. na zalewie gorzyckim, gdzie żołnierze, wspólnie ze strażakami z OSP, będą uczyć się zasad prowadzenia działań przeciwpowodziowych oraz ratownictwa wodnego w warunkach zimowych. Ponadto w ramach ćwiczeń zaplanowano zajęcia związane z taktyką i poruszaniem się w terenie” – podkreślił por. Witold Sura.

Przypomniał, że głównym zadaniem Wojsk Obrony Terytorialnej ma być pomoc społeczeństwu i służbom wyspecjalizowanym w niesieniu pomocy w czasie klęsk żywiołowych czy katastrof.

„Dlatego ważne są takie ćwiczenia, jak te w Gorzycach, gdzie będzie ćwiczyć wspólnie ze strażakami” – powiedział por. Witold Sura, zastrzegł przy tym, że celem żołnierzy WOT nie jest zastępowanie innych służb np. medycznych czy też Straży Pożarnej.

W niedzielę delegacja żołnierzy podkarpackiej brygady weźmie udział w Gorzycach w uroczystościach związanych z obchodami Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych i organizowanym z tej okazji Biegu Tropem Wilczym. Żołnierze będą pełnić wartę honorową podczas uroczystości związanej z oddaniem czci żołnierzom Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych, a 10-osobowa grupa weźmie udział w biegu.

PAP/RIRM

drukuj