Sprzeciw A. Sobeckiej wobec zmiany lokalizacji siedziby kujawsko-pomorskiego dowództwa WOT

Poseł Anna Sobecka chce wyjaśnień ws. ulokowania Kujawsko-Pomorskiego Dowództwa Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej w Bydgoszczy, a nie w Toruniu, jak wcześniej ustalono. W tym celu złożyła interpelację poselską do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.  

W 2017 r., gdy ministrem obrony narodowej był Antoni Macierewicz, postanowiono, iż siedziba dowództwa powstanie w koszarach przy ul. Piastowskiej w Toruniu.

– W tamtym czasie Bydgoszcz nie była brana pod uwagę m.in. ze względu na brak odpowiednich warunków lokalowych. Nie kryję zaskoczenia tą nagłą decyzją oraz wyrażam stanowczy sprzeciw wobec tej zmiany. Toruń posiada odpowiednie zaplecze techniczne i dobrze zorganizowaną infrastrukturę wojskową. Ponadto z ulokowaniem Dowództwa Brygady WOT w naszym mieście wiązano nadzieje na nowe miejsca pracy (oprócz żołnierzy są tam również zatrudniani pracownicy cywilni wojska) – podkreśliła poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Poniżej zamieszczamy całą treść interpelacji.

Szanowny Pan Marek Kuchciński Marszalek Sejmu RP,

Na podstawie art.192 Regulaminu Sejmu składam na ręce Pana Marszałka interpelację poselską skierowaną do Ministra Obrony Narodowej w sprawie siedziby Dowództwa Kujawsko-Pomorskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej.

Szanowny Panie Ministrze, media informują o bulwersującej decyzji dotyczącej ulokowania Kujawsko-Pomorskiego Dowództwa Brygady WOT w Bydgoszczy.

Jeszcze w ubiegłym roku, za kadencji ministra Antoniego Macierewicza ustalono, że siedziba dowództwa powstanie w koszarach przy ul. Piastowskiej w Toruniu. W tamtym czasie Bydgoszcz nie była brana pod uwagę m.in. ze względu na brak odpowiednich warunków lokalowych.

Nie kryję zaskoczenia tą nagłą decyzją oraz wyrażam stanowczy sprzeciw wobec tej zmiany. Toruń posiada odpowiednie zaplecze techniczne i dobrze zorganizowaną infrastrukturę wojskową. Ponadto z ulokowaniem Dowództwa Brygady WOT w naszym mieście wiązano nadzieje na nowe miejsca pracy (oprócz żołnierzy są tam również zatrudniani pracownicy cywilni wojska).

Mając na uwadze powyższe raz jeszcze wyrażam swój stanowczy sprzeciw wobec zmiany siedziby Dowództwa Kujawsko-Pomorskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej oraz proszę o udzielenie odpowiedzi:

  1. Dlaczego wbrew wcześniejszym zapowiedziom siedzibą Dowództwa Kujawsko-Pomorskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej będzie Bydgoszcz, a nie Toruń?
  1. Czy istnieje możliwość powrotu do pierwotnej koncepcji lokalizacji Dowództwa WOT, wedle której był nią Toruń?

Anna Sobecka

RIRM

drukuj