fot. WOT/Facebook

W trzech województwach rusza formowanie kolejnych brygad WOT

W województwach świętokrzyskim, łódzkim i pomorskim rusza formowanie kolejnych brygad Wojsk Obrony Terytorialnej. Jest to początek tworzenia oddziałów WOT w centralnej Polsce.

Jak poinformował rzecznik Dowództwa WOT podpułkownik Marek Pietrzak na dowódców jednostek wyznaczono doświadczonych oficerów. 7. Pomorską Brygadą pokieruje komandor Tomasz Laskowski, 9. Łódzką Brygadą – płk Paweł Wiktorowicz, natomiast na czele 10. Świętokrzyskiej Brygady stanie płk Artur Barański. O zadaniach, jakie przed nimi stoją mówi ppłk Marek Pietrzak.

– W tej chwili główne zadania przed nimi to jest sformowanie dowództw brygad oraz pierwszych batalionów lekkiej piechoty i osiągnięcie przez te pododdziały gotowości do wcielania ochotników i ich szkolenia. Planujemy, że szkolenie ochotników w tych województwach nastąpi jeszcze w czwartym kwartale tego roku – powiedział Marek Pietrzak.

Wojska Obrony Terytorialnej jako odrębny rodzaj sił zbrojnych zaczęły funkcjonować z początkiem ubiegłego roku.

W pierwszym etapie sformowano Dowództwo WOT oraz trzy brygady na Podlasiu, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu. Szkolenie w tych jednostkach przeszło dotychczas ok. 6,5 tys. żołnierzy terytorialnej służby wojskowej.

W maju 2017 r. wskazano dowódców trzech kolejnych brygad – dwóch w woj. mazowieckim i jednej w woj. warmińsko-mazurskim; w tych województwach w najbliższym czasie ma ruszyć szkolenie ochotników.

RIRM

drukuj