Zimujące w Przemyślu bociany czekają na ocieplenie

Bociany zimujące w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu (Podkarpackie) zaskoczyła przedłużająca się śnieżna i mroźna zima. Ptaki czekają na ocieplenie.

„Zazwyczaj każdego roku na początku marca większość naszych pacjentów udawała się do miejsc gniazdowania. W tym roku stało się inaczej i wywołało to nawet zamieszanie u naszych podopiecznych” – powiedział w piątek PAP lekarz weterynarii ośrodka Radosław Fedaczyński.

W Przemyślu zimę spędzają ptaki, głównie bociany, z połamanymi skrzydłami lub nogami, poturbowane po upadku z gniazd, postrzelone lub porażone prądem. Po rehabilitacji, wiosną, większość wraca do dawnych miejsc gniazdowania.

„Wcześniej wyleczone osobniki w słoneczne i ciepłe dni oddalają się na dwa, trzy kilometry od ośrodka. W tym roku zatrzymał je mróz. Jednak kilka bocianów zbagatelizowało ochłodzenie i przysporzyło sobie i nam kłopotów” – zauważył Radosław Fedaczyński.

Zaskoczone mrozem i śniegiem bociany szukały schronienia w Przemyślu i pobliskiej okolicy.

„Zziębnięte pojawiły się w gospodarstwach. A jeden z nich próbował nawet schronić się w sklepie wielkopowierzchniowym. Wszystkie już odebraliśmy. Przywieźliśmy je do ośrodka i cierpliwie czekamy na ocieplenie” – mówił lekarz weterynarii.

Tegoroczną zimę w przemyskim ośrodku spędza blisko 80 bocianów. Co najmniej dwie trzecie z nich wróci do rodzinnych gniazd. W placówce pozostaną jedynie ptaki z trwale uszkodzonymi skrzydłami lub kończynami.

Zimowe utrzymanie bocianów kosztuje przeszło 20 tys. zł. Pomagają w tym mieszkańcy Przemyśla i regionu, dostarczając m.in. siana, słomy; koniecznych do wyścielenia pomieszczeń, gdzie zimują bociany. Dostarczają też mrożone mięso, ryby, karmę dla kotów i psów, czy wpłacają pieniądze.

„W mroźne dni bociany zjadają nawet 30 kg mięsa lub ryb” – przypomniał Radosław Fedaczyński.

Poza bocianami zimę w Przemyślu spędzają również m.in. orliki krzykliwe, orzeł przedni, myszołowy, sarny, lisy oraz 10 jeży.

Działający jako fundacja Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu powstał na początku lat 90. ubiegłego wieku. Trafiają do niego poszkodowane ptaki i zwierzęta głównie z woj. podkarpackiego.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl