Kielce: W sobotę przysięga 50 żołnierzy WOT

Pięćdziesięciu żołnierzy-ochotników, którzy przeszli szkolenie podstawowe, złoży w sobotę w Kielcach przysięgę w 10. Świętokrzyskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Po przysiędze w regionie będzie służyło ponad 400 ochotników Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT).

Jak przekazał w czwartek PAP rzecznik prasowy brygady Daniel Woś, sobotnią uroczystość poprzedzi Msza święta w kieleckim Kościele Garnizonowym, o godz. 9.30. Ceremonia złożenia przysięgi rozpocznie się o godz. 11.30 na Placu Apelowym Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na kieleckiej Bukówce.

Przysięgę na sztandar 2. Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej złoży 50 ochotników, którzy zakończyli szkolenie podstawowe. Będzie im towarzyszyła kompania honorowa 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, ochotnicy, którzy przeszli szkolenie wyrównawcze, żołnierze obrony terytorialnej, kadra instruktorska oraz zaproszeni goście. Po uroczystości będzie można obejrzeć sprzęt i wyposażenie wykorzystywane przez żołnierzy brygady.

Składający przysięgę żołnierze zostali powołani do służby 16 listopada i przeszli 16-dniowe szkolenie podstawowe, które zorganizowano w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie (woj. podkarpackie).

„Nowo wcieleni >>terytorialsi<< zostali przeszkoleni w zakresie praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki, przetrwania w trudnych warunkach, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i topografii. Ponadto, uczestniczyli w szkoleniu taktycznym, które jest integralną częścią szkolenia, a priorytetem jest szkolenie strzeleckie, w tym nauka budowy i eksploatacji broni, a także bezpieczne i efektywne posługiwanie się karabinkiem MSBS Grot” – opisywał cytowany w komunikacie Daniel Woś.

W ostatnim dniu szkolenia żołnierze zdawali egzamin.

Obecnie w WOT służbę pełni ponad 16 tys. żołnierzy, w tym 13,3 tys. ochotników oraz 2,7 tys. żołnierzy zawodowych. W województwie świętokrzyskim liczba ochotników – po sobotniej przysiędze – przekroczy 400. W tym roku przysięgi ochotników, którzy przystąpili do WOT, odbyły się dwa razy – w Kielcach i w Sandomierzu.

W 10. Świętokrzyskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej służą m.in.: studenci, instruktorzy szybownictwa, sędzia piłkarski, zawodnicy tajskiego boksu, instruktor strzelectwa długodystansowego, maratończycy i miłośnicy morsowania.

Wojska Obrony Terytorialnej funkcjonują jako odrębny rodzaj sił zbrojnych od początku ubiegłego roku. Docelowo brygady WOT mają działać w każdym województwie (w mazowieckim dwie), a liczebność OT ma wynieść 53 tys. żołnierzy, których głównym zadaniem będzie przeciwdziałanie skutkom kryzysów i klęsk żywiołowych, uzupełnianie i wspieranie służb ratowniczych, a w razie wojny wspieranie wojsk operacyjnych.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl