fot. 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej

Ferie z WOT- poligonowy egzamin

Świętokrzyscy terytorialsi zdali swój pierwszy sprawdzian kończący szesnastodniowe szkolenie podstawowe w ramach programu „Ferii z WOT”. Ewakuacja rannego z pola walki, marsz na azymut, nawiązywanie łączności oraz strzelanie to niektóre z elementów egzaminu, czyli tzw. pętli taktycznej.

Szkolenie podstawowe, czyli tzw. „szesnastka”, rozpoczyna służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej. Ponad 30 ochotników 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej od 15 stycznia 2022 roku uczestniczy w szesnastodniowym szkoleniu podstawowym, które jest realizowane na obiektach 102. Batalionu Lekkiej Piechoty w Sandomierzu. W pierwszym wojskowym szkoleniu, w programie „Ferie z WOT”, uczestniczą głównie uczniowie ostatnich klas szkół średnich oraz studenci.  Wojska Obrony Terytorialnej oferują w czasie ferii zimowych szkolenie dedykowane głównie uczniom, studentom i pedagogom, którzy podczas roku szkolnego i akademickiego nie mogą opuścić zajęć na szesnaście dni. Skorzystanie z takiego rozwiązania pozwala bezkolizyjnie odbyć przeszkolenie wojskowe, bez potrzeby rezygnacji z nauki.

fot. 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej

W trakcie „szesnastki” nowo powołani żołnierze uczą się bezpiecznego strzelania, obsługi karabinka MSBS „Grot”, pierwszej pomocy, zielonej taktyki, topografii, musztry oraz współdziałania w jednym „organizmie”, jakim jest sekcja lekkiej piechoty. Szkolenie jest realizowane przez doświadczonych instruktorów 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Zdobyte umiejętności są weryfikowane końcowym sprawdzianem, jakim jest „pętla taktyczna”.

fot. 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej

Egzamin odbywa się w formie marszu w terenie, gdzie żołnierze w pełnym oporządzeniu, przemieszczają się między punktami, na których czekają przygotowane dla nich zadania. Właściwą drogę odnajdują na mapie, poruszają się marszem ubezpieczonym, skrycie, bo nie wiedzą gdzie i kiedy mogą najść na zasadzkę. Zadania, którym muszą sprostać, to między innymi: ewakuacja rannego z pola walki, dostarczenie skrzynki amunicji czołgając się, orientowanie  w terenie przy pomocy mapy i busoli, wykorzystanie szyku patrolowego  oraz znaków dowodzenia do skrytego przemieszczenia się, prawidłowe oraz w określonym czasie założenie maski przeciwgazowej. Ważnym elementem pętli jest umiejętność zerwania kontaktu ogniowego w trakcie zasadzki. Pętla była realizowana na terenie tzw. Zwałki w miejscowości Piaseczno, natomiast sprawdzian umiejętności strzeleckich został przeprowadzony na obiektach wojskowych w Nisku.

fot. 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej

Finałem szkolenia podstawowego będzie przysięga, która odbędzie się 30 stycznia o godz. 11.00 na terenie 102. Batalionu Lekkiej Piechoty w Sandomierzu przy ul. Mickiewicza 38. W czasie uroczystości terytorialsi wypowiedzą słowa roty przysięgi „ja żołnierz Wojska Polskiego, Przysięgam !”

Misją 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. majora cc. Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego ps. „Nurt” jest obrona i wspieranie społeczności województwa świętokrzyskiego. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych.

fot. 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej

 

10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl