fot. PAP/Marcin Bielecki

Podkarpackie: Ponad 700 żołnierzy WOT ćwiczyło w miniony weekend

Ponad 700 żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej w miniony weekend odbyło ćwiczenia bojowe – poinformował rzecznik brygady kpt. Witold Sura. Dodał, że na wniosek komendanta wojewódzkiego policji żołnierze znowu pomagają policjantów w sprawdzaniu czy osoby skierowane na kwarantannę nie łamią prawa.

Rzecznik przypomniał, że przez ostatnie trzy miesiące szkolenie żołnierzy było ukierunkowane na doskonalenie kompetencji specjalistycznych oraz współdziałania z innymi służbami.

„W miniony weekend wróciliśmy do szkolenia bojowego. Udział w nim wzięło ponad 700 terytorialsów. W szkoleniu rotacyjnym w swoich rejonach odpowiedzialności prowadzili oni zajęcia obronne i taktyczno–ogniowe” – podkreślił kpt. Witold Sura.

W ćwiczeniu uczestniczyli m.in. żołnierze z mieleckiej kompanii. Brali oni udział w gminnych zajęciach obronnych „Przecław – Październik 2020”. Organizatorem szkolenia był urząd miasta w Przecławiu. Jak powiedział kpt. Witold Sura, żołnierze ćwiczyli m.in. ewakuację personelu z zagrożonego terenu i budynków.

Rzecznik przypomniał, że od kilku dni żołnierze wrócili też do wsparcia policji, która w porozumieniu ze służbami sanitarnymi sprawdza osoby objęte kwarantanną.

„Zakres pomocy obejmuje udział we wspólnych patrolach, których zadaniem jest sprawdzenie czy osoby objęte kwarantanną przebywają w domach. Wspólne działania służb medycznych oraz żołnierzy i policjantów mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa” – podkreślił.

Na wniosek wojewody podkarpacka brygada wydelegowała też trzy zespoły medyczne do wsparcia Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej. Żołnierze pobierają wymazy mobilnie w domach osób przebywających w kwarantannie, jak również metodą „drive thru” oraz „walk thru”. Jak zaznaczył kpt. Witold Sura, w sumie do tej pory wojskowi medycy pobrali blisko 8 tys. wymazów.

3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” powstała w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu oraz Sanoku.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl