fot. Paulina Lęcznar

Prostsza rekrutacja do WOT

Kandydaci, którzy mają już wcześniej orzeczoną zdolność do czynnej służby wojskowej, nie muszą ponownie przechodzić przez komisję lekarską, o przydatności do służby w WOT decyduje kategoria zdrowia wpisana do książeczki wojskowej – zwróciło uwagę Dowództwo WOT.

Nowe przepisy obowiązują od początku lutego. Zmiany nie dotyczą badań psychologicznych.

„Od 1 lutego 2021 r. obowiązują nowe przepisy, które upraszczają procedurę rekrutacji do terytorialnej służby wojskowej. Zmiany te mają istotnie ułatwić nabór do Wojsk Obrony Terytorialnej, zwłaszcza kandydatom mającym już uprzednio orzeczoną zdolność do czynnej służby wojskowej (tj. kategorię zdolności do czynnej służby wojskowej)” – przypomniało Dowództwo WOT.

Zgodnie z ustawą o powszechnym obowiązku obrony kandydat do czynnej służby wojskowej, pełnionej jako terytorialna służba wojskowa (TSW), jest poddawany badaniom komisji lekarskiej w celu orzeczenia zdolności do czynnej służby wojskowej. Do tej pory każdy kandydat do terytorialnej służby wojskowej musiał przechodzić dodatkową komisję lekarską.

Po zmianie przepisów osoby ubiegające się o powołanie do terytorialnej służby wojskowej, mające już uprzednio – w ramach kwalifikacji wojskowej – orzeczoną przez powiatowe lub wojewódzkie komisje lekarskie zdolność do czynnej służby wojskowej, tj. nadaną kategorię zdolności do czynnej służby wojskowej, nie muszą przechodzić dodatkowych badań w wojskowej komisji lekarskiej, nie są zatem na badania kierowane – przypomniało dowództwo. O przydatności do służby w WOT decyduje kategoria zdrowia wpisana do książeczki wojskowej.

„Bez zmian natomiast pozostają regulacje dotyczące badań psychologicznych. Muszą je przejść wszyscy ochotnicy – łącznie z tymi, którzy mieli już wcześniej orzeczoną kategorię zdolności do służby” – zaznaczyło dowództwo WOT.

Do skrócenia naboru do czynnej służby wojskowej ma się przyczynić ponadto działalność Wojskowych Centrów Rekrutacji (WCR), w których w maksymalnie jeden dzień kandydat do terytorialnej służby wojskowej może odbyć rozmowę kwalifikacyjną, rozmowę z psychologiem oraz przejść badanie przez komisję lekarską.

„Dopiero w przypadku nieskorzystania z tej możliwości kandydat kierowany będzie do właściwej ze względu na miejsce zamieszkania wojskowej komisji lekarskiej” – zwróciło uwagę dowództwo.

Wojskowe Centra Rekrutacji (WCR) są powoływane od września 2020 r. w miejscach, gdzie zainteresowanie służbą wojskową jest duże. Wcześniej kandydaci na żołnierzy musieli przechodzić każdy z etapów rekrutacji osobno, niekiedy w innych miejscach i różnych terminach. W przypadku pozytywnej opinii specjalistów z WCR kandydat na żołnierza tego samego dnia otrzymuje kartę powołania na szkolenie podstawowe.

Warunki wstąpienia do WOT to polskie obywatelstwo, pełnoletność, zdrowie fizyczne i psychiczne oraz niekaralność. Kandydat do WOT nie może pełnić innego rodzaju służby wojskowej ani mieć przydziału kryzysowego.

Rekrutacja może się odbywać na cztery sposoby: przez osobistą wizytę ochotnika w WKU właściwej dla jego miejsca zameldowania, złożenie wniosku przez internet na Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (e-PUAP), rejestrację przez Portal Rekrutacyjny Wojska Polskiego lub korzystając z pomocy rekrutera działającego w mobilnych zespołach rekrutacyjnych WOT. Ostatni sposób to nowy projekt rekrutacyjny WOT, który ma ułatwić i skrócić proces naboru.

Uproszczenie naboru do wojska, w tym do terytorialnej służby wojskowej, to zadanie powołanego na początku 2020 r. biura kierującego akcją „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”. By ułatwić rekrutację, MON we wrześniu ub. r. skróciło okres rekrutacji, umożliwiło też aplikację do służby przez portal internetowy i kontakt z Wojskowymi Centrami Rekrutacji. Po złożeniu wniosku drogą internetową kandydat w ciągu 14 dni kandydat otrzymuje informację, kiedy i w którym WCR ma się stawić, by dopełnić formalności i przejść badania.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl