Dzień otwartych koszar w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej

Podkarpacka Brygada wychodząc naprzeciw zainteresowaniu tych, którzy chcą zapoznać się ze specyfiką służby w Wojskach Obrony Terytorialnej, 15 listopada w godz. 9.00-12.00 otworzy swoje bramy dla uczniów szkół ponadpodstawowych we wszystkich batalionach lekkiej piechoty wchodzących w skład 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej (3PBOT). 

Podczas „Dnia otwartych koszar” na przybyłych uczniów czekać będzie sporo atrakcji. W programie zaplanowano m.in. pokaz sprzętu będącego na wyposażeniu brygady czy przedstawienie tradycji Podkarpackiej Brygady OT, o której opowiedzą prelegenci ze Związku Strzeleckiego „STRZELEC” czy – w Rzeszowie – z Instytutu Pamięci Narodowej.

„Będzie też strzelanie z karabinka ASG (dla najlepszych przewidziano upominki), pokaz strzelnicy kontenerowej w Rzeszowie, projekcja krótkich filmów ze szkolenia żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową w pododdziałach brygady oraz krótkie przedstawienie przez żołnierza z pionu szkolenia. Dla zwiedzających przygotowaliśmy wiele innych atrakcji” – informuje kpt. Witold Sura, rzecznik prasowy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

„Dzień otwartych koszar” będzie odbywał się w Rzeszowie (ul. Lwowska 4), Nisku (ul. Sandomierska 20), Dębicy (ul. Kościuszki 36A), Jarosławiu (ul. 3-go Maja 67) oraz Sanoku (ul. Przemyska 1).

Uczniowie, którzy zapoznają się z tym, jak wygląda służba w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej będą mogli podjąć decyzję o wstąpieniu w jej szeregi już podczas najbliższej przerwy międzysemestralnej. Podkarpacka Brygada organizuje II edycję projektu „Ferie z WOT”, który kierowany jest w szczególności do uczniów, studentów oraz nauczycieli.

Wychodząc jednak naprzeciw tym, którzy nie chcą zwlekać z decyzją wstąpienia w szeregi podkarpackich „Terytorialsów”, dowódca 3PBOT zarządził dodatkowe powołanie już 7 grudnia bieżącego roku.

3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego, ps. „Pług”, została powstała w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu oraz Sanoku. Dowódcą brygady jest płk Dariusz Słota. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnej społeczności.

W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą. Stała obecność i bliskie relacje z lokalną społecznością to siła i największy atut „Terytorialsów”. Motto WOT brzmi: „zawsze gotowi, zawsze blisko”.

 

kpt. Witold Sura, rzecznik prasowy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl