[TYLKO U NAS] A. M. Siarkowska: Chciałabym mocno podziękować ks. abp. S. Gądeckiemu za to jasne, precyzyjne stanowisko w imieniu KEP odnośnie nierozpatrzenia przez TK poselskiego wniosku ws. tzw. aborcji eugenicznej

Chciałabym mocno podziękować ks. abp. Stanisławowi Gądeckiemu za to jasne, precyzyjne stanowisko w imieniu Konferencji Episkopatu Polski. To naprawdę potrzebny sygnał, bo potrzebne są takie jasne deklaracje – powiedziała poseł Anna Maria Siarkowska w audycji „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Głos w sprawie nierozpatrzenia poselskiego wniosku w sprawie tzw. aborcji eugenicznej przez Trybunał Konstytucyjny zabrał ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski [czytaj więcej].

– Chciałabym mocno podziękować ks. abp. Stanisławowi Gądeckiemu za to jasne, precyzyjne stanowisko w imieniu Konferencji Episkopatu Polski. To naprawdę potrzebny sygnał, bo potrzebne są takie jasne deklaracje z tego względu, że to właśnie Kościół stanowi dla wielu z nas fundament i taką płaszczyznę odniesienia zwłaszcza w sprawach etycznych, moralnych. Myślę, że to dobrze, żeby ten głos był zawsze jasny i wyraźny – mówiła poseł Anna Maria Siarkowska.

Poseł podkreśliła, że z chwilą zakończenia kadencji Sejmu wnioski złożone przez posłów do Trybunału Konstytucyjnego, niestety przepadają.

– Zgodnie z polskim prawem, wnioski skierowane do Trybunału Konstytucyjnego na wniosek posłów ulegają dyskontynuacji w momencie zakończenia kadencji Sejmu, wobec czego jesteśmy dzisiaj w takiej sytuacji, w której jeżeli chcielibyśmy, ażeby wniosek o podobnej treści był procedowany przez Trybunał Konstytucyjny, to musimy taki wniosek złożyć od nowa – poinformowała poseł.

Na szczęście dyskontynuacja nie dotyczy wniosków, które zostały złożone przez obywateli, a tym samym wniosek w sprawie tzw. aborcji eugenicznej dalej może zostać rozpatrzony przez Sejm.

– Jeżeli chodzi o wniosek obywatelski, który został złożony przez obywateli, i pod którym zebrano prawie milion podpisów, nie ulega dyskontynuacji i będzie mógł być procedowany również w tej kadencji. Osobiście mam nadzieję, że nowa marszałek Sejmu pani Elżbieta Witek doprowadzi do tego, żeby jak najszybciej rozpoczęły się również nad nim prace. Mam nadzieję, iż nie będzie on tak długo procedowany i blokowany w jakiejkolwiek komisji, ale posłowie zajmą się nim niezwłocznie – mówiła gość Radia Maryja.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem poseł Anny Marii Siarkowskiej można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl/JG

drukuj