fot. PAP/Marcin Obara

K. Sobolewski: Trzej kandydaci PiS do TK merytorycznie i praktycznie przygotowani

Trzej kandydaci PiS do Trybunału Konstytucyjnego to osoby merytorycznie i praktycznie przygotowani do pełnienia takiej funkcji – uważa przewodniczący Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski.

Szef klubu PiS Ryszard Terlecki poinformował w poniedziałek, że kandydatami Prawa i Sprawiedliwości do Trybunału Konstytucyjnego są posłowie tej partii: Krystyna Pawłowicz i Stanisław Piotrowicz oraz była wiceminister finansów Elżbieta Chojna-Duch. Kandydatury te wywołała mocne kontrowersje i ostry sprzeciw opozycji.

Zdaniem Krzysztofa Sobolewskiego są to osoby merytoryczne i praktycznie przygotowane do zasiadania w TK.

„Każda z tych osób jest i merytorycznie, i praktycznie przygotowana do tego, by być sędzią Trybunału Konstytucyjnego” – zapewnił szef Komitetu Wykonawczego PiS w TVP Info.

Zapytany o przeszłość Piotrowicza, który był prokuratorem w stanie wojennym i członkiem PZPR Krzysztof Sobolewski odparł:

„Czy kogoś skrzywdził? Czy komuś zaszkodził? Z tego co wiem, to nawet dwóm osobą pomógł, w tym słynnemu panu Pikulowi. Dzięki panu Piotrowiczowi sprawa została umorzona”.

Kadencja trzech sędziów TK wybranych w czasach rządów PO-PSL: Marka Zubika, Piotra Tulei i Stanisława Rymara upływa 3 grudnia. Po wyborze trojga nowych sędziów w TK pozostanie dwoje wybranych jeszcze przez Sejm z większością PO-PSL: Leon Kieres (jego kadencja upływa 23 lipca 2021 r.) oraz Małgorzata Pyziak-Szafnicka (jej kadencja upływa 5 stycznia 2020 r.).

Stanisław Piotrowicz to prokurator, senator VI i VII kadencji oraz poseł PiS VII i VIII kadencji, który w minionej kadencji był szefem sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka. Piotrowicz kandydował w ostatnich wyborach parlamentarnych, jednak nie uzyskał mandatu posła. Pracował w aparacie sprawiedliwości PRL i był członkiem w PZPR.

Krystyna Pawłowicz w latach 2007-2011 była sędzią Trybunału Stanu. W Sejmie VII i VIII kadencji zasiadała w sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka oraz była członkiem Krajowej Rady Sądownictwa. Jeszcze przed rozpoczęciem kampanii wyborczej Pawłowicz informowała o wycofaniu się z życia politycznego i nie kandydowała w minionych wyborach parlamentarnych.

Elżbieta Chojna-Duch to prawniczka, która od 1994 do 1995 i od 2007 do 2010 (z rekomendacji PSL) pełniła funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów. W latach 2010-2016 była członkinią Rady Polityki Pieniężnej. W latach 2002-2007 wchodziła w skład kolegium Najwyższej Izby Kontroli. Chojna-Duch kilkakrotnie zeznawała jako świadek przed komisją śledczą ds. VAT.

PAP

drukuj