fot. PAP/Łukasz Gągulski

Min. M. Błaszczak: PiS konsekwentnie będzie wzmacniać zdolności obronne Rzeczypospolitej Polskiej

Prawo i Sprawiedliwość konsekwentnie będzie wzmacniać zdolności obronne Rzeczypospolitej Polskiej – mówił na antenie Polskiego Radia minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak. Szef MON odniósł się do zakupu nowych czołgów z USA dla polskiej armii.

Zapewnienie Polsce i Polakom bezpieczeństwa to priorytet rządu Prawa i Sprawiedliwości.

– Do 2015 roku jednostki Wojska Polskiego były likwidowane, od 2015 roku odtwarzamy te zdolności. Uważamy, to jest zdanie rządu PiS, że jeżeli Polska nie będzie bezpieczna, wtedy po prostu nie będzie się rozwijać – ocenił minister Mariusz Błaszczak.  

PiS stara się konsekwentnie wzmacniać zdolności obronne naszego kraju poprzez zwiększanie liczebności Wojska Polskiego, czy wyposażanie go w najnowszy sprzęt. Już w przyszłym roku do polskiej armii trafią najnowocześniejsze amerykańskie czołgi – Abrams SEPv3.

– Wyposażenie Wojska Polskiego w te czołgi po prostu odstrasza ewentualnego agresora. Wszyscy doskonale wiemy, co dzieje się za naszą  wschodnią granicą – zaznaczył szef MON.

Czołgi zostaną rozlokowane na wschodzie kraju.

– W te czołgi będą wyposażone oddziały Wojska Polskiego, które stacjonują na wschód od Wisły. 18. dywizja powołana w 2018 roku, certyfikowana, więc gotowa do podjęcia działań już w tym roku. W czerwcu tego roku otrzymała certyfikat – akcentował Mariusz Błaszczak.  

Czołgi Abrams SEPv3 będą także na wyposażeniu wojsk amerykańskich stacjonujących w Polsce. Oprócz czołgów w zamówieniu znajdują się wozy dowodzenia, wsparcia technicznego, wozy ewakuacji medycznej, pakiet logistyczny, symulatory oraz pakiet szkoleniowy. W związku z zakupem czołgów pojawiły się już głosy krytyki, zwłaszcza ze strony polityków opozycji i byłych dowódców.

– Oni po prostu nie chcą, żeby Polska była bezpieczna, oni w imię swoich pożytków osobistych i politycznych, chcą doprowadzić do tego, żeby proces modernizacji Polskich Sił Zbrojnych został zatrzymany – podkreślił minister.  

Polska stara się pozyskać nowe czołgi w ramach programu „Wilk”, który jest prowadzony od 2017 roku.

TV Trwam News

drukuj