fot. pixabay.com

Jest już projekt uszczelniający zakaz handlu w niedziele

W Sejmie jest już projekt uszczelniający zakaz handlu w niedziele. Inicjatywa to odpowiedź na omijanie przepisów przez kolejne placówki handlowe.

Sklepy wielkopowierzchniowe podpisują umowy o świadczenie usług pocztowych – w ten sposób otwierają drzwi w niedziele. Autorem noweli, która ma to ukrócić, są parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości.

Poseł Janusz Śniadek zapowiedział, że w niedziele będą mogły być otwarte placówki, w których działalność pocztowa będzie przeważająca.

– Wprowadzona będzie zasada, że każdy ze sklepów wykorzystujących formułę przeważającej działalności będzie miał obowiązek prowadzenia rejestru przychodów z działalności wskazanej, jak np. lodziarnia, kwiaciarnia. Rejestr ma obejmować tę działalność i pozostałą – wyjaśnił Janusz Śniadek.

Rejestr ma sprawdzać Inspekcja Pracy. Projekt był konsultowany ze stroną społeczną. O uszczelnienie handlu w niedziele zabiegają od trzech lat przedstawiciele handlowej „Solidarności”.

Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie w 2018 r. Za złamanie przepisów grozi kara – w skrajnym przypadku nawet ograniczenie wolności.

Pod koniec miesiąca ustawą o zakazie handlu w niedziele zajmie się Trybunał Konstytucyjny. Wniosek w tej sprawie złożyła Konfederacja Lewiatan.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl