Szef MON będzie rozmawiał z doradcą prezydenta USA

Polsko-amerykańska współpraca wojskowa, w tym perspektywy stałej obecności sił USA w Polsce, będą tematem rozmowy w USA ministra obrony Mariusza Błaszczaka z doradcą prezydenta Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego Johnem Boltonem – poinformowało MON.

Minister Błaszczak udaje się z wizytą do USA w niedzielę, rozmowy odbędą się w poniedziałek.

Według MON rozmowy Mariusza Błaszczaka z Boltonem będą dotyczyły „pogłębienia polsko-amerykańskiej współpracy w sferze bezpieczeństwa, w tym stałej obecności wojsk amerykańskich w Polsce”.

Resort obrony podkreślił w komunikacie, że Mariusz Błaszczak „konsekwentnie zabiega o zwiększenie zdolności obronnych Polski i podejmuje działania mające na celu wzmacnianie obecności wojsk USA w naszym kraju”. Przypomniano, że od stycznia br. szef MON trzykrotnie spotykał się w Waszyngtonie w tej sprawie z liderami w Białym Domu i Kongresie oraz z szefem Pentagonu.

„Stałe zaangażowanie ze strony USA byłoby przełomem w dziedzinie bezpieczeństwa europejskiego i stosunków transatlantyckich. Stanowiłoby efektywny czynnik odstraszający oraz dałoby podstawę do strategicznego zaangażowania USA w niestabilne obecnie europejskie środowisko bezpieczeństwa” – oceniło MON.

Do 1 marca przyszłego roku sekretarz obrony USA ma przedstawić Kongresowi raport oceniający „wykonalność i zasadność” stałego stacjonowania w Polsce amerykańskich sił zbrojnych.

Możliwość zwiększenia obecności amerykańskich wojsk w Polsce były na początku tygodnia tematem rozmowy szefa MSZ Jacka Czaputowicza z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Ministrowi towarzyszył szef BBN Paweł Soloch.

Wizyta w Brukseli była następstwem podpisania przez prezydentów Polski i USA deklaracji o strategicznym partnerstwie, w której jest mowa o potencjalnym zwiększeniu amerykańskiej obecności militarnej w Polsce. Minister spraw zagranicznych podkreślił, że sekretarz generalny NATO zachęcał go do rozmów na ten temat przede wszystkim z sąsiadami. Szef BBN zapewnił, że zabiegi o zwiększenie amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce są skoordynowane, zarówno w ramach NATO, jak i w kraju, a dwustronne rozmowy z USA są elementem działań w ramach NATO.

Obecnie w Polsce stacjonuje na zasadzie stałej rotacyjnej obecności – bez przerw między kolejnymi zmianami – brygada amerykańskich wojsk lądowych. Niewielki amerykański pododdział stacjonuje stale, by przygotowywać rotacyjne pobyty amerykańskiego lotnictwa transportowego i bojowego; trwa budowa bazy amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej w Redzikowie. Wojska USA są też trzonem wielonarodowej batalionowej grupy bojowej NATO przysłanej w ramach wzmocnionej obecności na wschodniej flance.

PAP/RIRM

drukuj