B. Grabski: MON zainteresowany organizacją pokazów lotniczych w Radomiu

Ministerstwo Obrony Narodowej jest zainteresowane organizacją w sierpniu w Radomiu pokazów lotniczych – potwierdził w poniedziałek w Radomiu wiceszef resortu obrony narodowej Bartłomiej Grabski. Prezydent Radomia wyraził gotowość na każdy wariant i liczy na współpracę z MON.

Chodzi o organizację Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show, które co dwa lata odbywają się w Radomiu. Do tej pory miasto nie podpisało umowy z wojskiem w sprawie imprezy, która jest zaplanowana na ostatni weekend sierpnia. Nie wiadomo, czy w tym roku odbędą się – tak jak do tej pory – pokazy o charakterze międzynarodowym, z udziałem ekip z zagranicy, czy też zaprezentują swe możliwości jedynie polskie siły powietrzne. Rozbieżności dotyczą także czasu trwania imprezy: jeden lub dwa dni, a także finansowego udziału miasta Radomia.

„Ministerstwo Obrony Narodowej jest zainteresowane tym, żeby pokazy lotnicze w Radomiu w tym roku się odbyły; żeby były połączone z pokazami sprzętu wojskowego (…). Jasno i wyraźnie chcę zadeklarować, że Ministerstwo Obrony Narodowej jest zainteresowane tym, by społeczeństwo Radomia miało możliwość obejrzenia tego rodzaju pokazów” – powiedział Bartłomiej Grabski na poniedziałkowej konferencji prasowej, zorganizowanej w Radomiu przez posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Wiceszef resortu zaznaczył, że oczekuje od prezydenta Radomia „deklaracji, jakiej współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej oczekuje”.

Prezydent Radomia Radosław Witkowski powiedział dziennikarzom, że miasto gotowe jest na każdy wariant pokazów lotniczych.

„Jesteśmy gotowi na współorganizowanie Air Show lub dwudniowego albo jednodniowego pikniku lotniczego (…). Miasto jest gotowe na każde rozwiązanie i liczymy na to, że współpraca w tym roku przy organizacji tego ważnego dla nas wydarzenia będzie skutkowało także tym, że Radom będzie miastem-gospodarzem Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show w 2018 r., na stulecie polskiego lotnictwa” – oświadczył prezydent Radomia.

Dodał, że poinformował o tym pisemnie Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Według Radosława Witkowskiego, dla Radomia najkorzystniejsze byłoby, gdyby udało się w tym roku zorganizować w tym mieście Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show – imprezę o dużym rozmachu, z udziałem wielu zagranicznych gości.

Prezydent Radomia powiedział, że wnioskował jednak do wojska i MON o rozważenie organizacji jednodniowego pikniku lotniczego w sytuacji, gdyby nie udało się w tym roku zorganizować międzynarodowej imprezy.

Koordynator ds. Air Show z ramienia wojska gen. bryg. Krzysztof Żabicki poinformował dziennikarzy, na zaproszenie do udziału w Air Show’2017 odpowiedziało osiem państw, m.in. Pakistan, Ukraina, Hiszpania i Holandia.

Air Show w Radomiu to największa impreza lotnicza w kraju. Od 2003 r. pokazy odbywają się co dwa lata. Ostatnio imprezę zorganizowano w sierpniu 2015 r. Pokazy cieszą się dużym zainteresowaniem miłośników lotnictwa. W 2015 roku podczas ostatniej edycji imprezy przez dwa dni podniebne ewolucje obserwowało ok. 180 tys. osób. W sumie w imprezie wzięło udział ok. 260 samolotów i śmigłowców z Polski i 19 innych państw.

Organizatorami pokazów byli: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, miasto Radom, Aeroklub Polski, Port Lotniczy Radom i Wojskowe Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne SWAT. Pierwsze Air Show zorganizowano w 1991 r. w Poznaniu, potem pokazy odbywały się w Gdyni, Bydgoszczy i Dęblinie. Od 2000 r. Air Show odbywa się na radomskim lotnisku.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl