Wkrótce powstaną nowe brygady Wojsk Obrony Terytorialnej

Ministerstwo Obrony Narodowej buduje nowe brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. Powstają w Olsztynie, Radomiu i Ciechanowie. Obecnie kompletowana jest ich kadra, jednak już zgłasza się wielu chętnych do służby. Jak podaje „Rzeczpospolita” dotąd na Mazowszu zgłosiło się 2800 zainteresowanych, a to tylko wstępne deklaracje.

Michał Dworczyk, wiceminister obrony narodowej odpowiedzialny za tworzenie struktur WOT podkreśla, że jest to bardzo potrzebna formacja.

– Nowy piąty rodzaj wojsk ma bardzo dużą wartość z punktu widzenia lokalnych społeczności. Żołnierze szkolą się przede wszystkim, do tego żeby w razie zagrożenia ramię w ramię z innymi rodzajami wojsk, z wojskami operacyjnymi, bronić ojczyzny. Ale również ci żołnierze są w pierwszym rzędzie do wykorzystania w czasie różnego rodzaju sytuacji kryzysowych, klęsk żywiołowych, takich jak powódź, pożar czy innego rodzaju zdarzeń, które od czasu do czasu mają miejsce i wtedy właśnie to żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej będą służyli pomocą, będą podejmowali pierwsze działanie, jako ci którzy najlepiej znają ten teren – akcentuje Michał Dworczyk.

Resort obrony zakłada, że do 2022 roku powstanie 17 brygad Wojsk Obrony Terytorialnej. Każda z nich miałaby liczyć po około 3 tys. osób, czyli łącznie 53 tys. żołnierzy.

Wnioski o powołanie do Wojsk Obrony Terytorialnej można składać w Wojskowych Komendach Uzupełnień.

RIRM

drukuj