fot PAP/EPA

USA oskarżają Rosję o łamanie „zasad bezpieczeństwa jądrowego”

Stany Zjednoczone oskarżają Rosję o łamanie „zasad bezpieczeństwa jądrowego”. Nadal w rękach rosyjskich są elektrownie w Zaporożu i Czarnobylu.

Obiekty jądrowe na Ukrainie są celami rosyjskiej armii. Bomba została zrzucona na Instytut Fizyczno-Techniczny w Charkowie, w którym są materiały promieniotwórcze wykorzystywane w celach naukowych. Po tym ataku wybuchł pożar. Rdzeń zawierający paliwo jądrowe nie został uszkodzony, ale załadowano do niego 37 jądrowych ogniw paliwowych. Wtedy też Rosja oskarżyła Ukrainę o prace nad bronią jądrową. Zarzuty odpierał Mykola Shulga, Dyrektor Generalny Narodowego Instytutu Fizyczno-Technicznego w Charkowie.

– Nie da się zrobić broni jądrowej z tych jądrowych ogniw paliwowych. Fałszywe wiadomości, które ostatnio krążą w mediach o naszym instytucie zajmującym się produkcją broni jądrowej, są absolutnie nieprawdziwe – powiedział Mykola Shulga.

Ekspert ostrzegł jednak, że jakiekolwiek przyszłe uszkodzenia sprzętu w rdzeniu mogą stanowić zagrożenie. Teraz w rękach rosyjskich jest największa elektrownia atomowa w Europie, czyli w Zaporożu. Tam też wybuchł pożar. Ponadto zostały odcięte dostawy części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych do tej elektrowni. To dodatkowe potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa. Z kolei w kontrolowanej przez Rosję elektrowni w Czarnobylu przywrócono zasilanie. Prace naprawcze będą kontynuowane pomimo trudnej sytuacji panującej poza terenem elektrowni. O łamanie zasad bezpieczeństwa jądrowego oskarżają Rosję Stany Zjednoczone.

„Monitorujemy doniesienia o uszkodzeniach instytutu badawczego w Charkowie. Krótkoterminowe ryzyko dla bezpieczeństwa jest niskie, ale należy zaprzestać rosyjskiego ostrzału obiektów nuklearnych” – zaznaczył Jennifer Granholm, sekretarz ds. energii USA.

Zdaniem ukraińskich władz nie ma zagrożenia skażeniem radioaktywnym na Ukrainie.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl